Tarih : 14.11.2019 - 00:59

Dostluklar pekiştirildi ama sonuç yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyaz Saray’da ABD Başkanı Trump ile görüştü. Senatörlerin sorularını cevaplandırdı. Trump ve senatörlerin S-400 konusunu gündeme getirdiği ve Türkiye’nin ne kadar Patriot ve F-35 savaş uçağı alacağı konuşulduğu görüldü. Terör konusunda ise Erdoğan’ın verdiği bilgileri değerlendirecekleri söylendi.

Dostluklar pekiştirildi ama sonuç yok!

13 Kasım 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Trump ile görüştü ve senatörlerin sorularını cevapladı. Senatörlerin birebir muhatap olması ve soru sorması bir ilkti ve bu görüşmeyi tam bir gövde gösterisi şeklinde tamamladılar. Trump “Türkiye stratejik ülke” dedi ve Türkiye’nin endişelerini anladıklarını söyledi. Ki, bu “Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz” sözü, ABD’li yetkililer tarafından bugüne kadar 100’lerce defa dile getirildiyse de gereği hiç yapılmadı! Senatörler ise bilhassa S-400 meselesini sordu.

 

İki liderin birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısındaki konuşmasına Tramp, akademisyen Serkan Gölge'nin serbest bırakılmasından dolayı” teşekkür ederek başladı.  Trump daha sonra Erdoğan’ın S-400 alması zorluk çıkarıyor. Umarız sorunu çözeriz” dedi ve bugün de bu meseleyi görüştüklerini, önümüzdeki günlerde de görüşeceklerini söyleyerek; iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkaracaklarını ifade etti. Ki, bu mevcut ticaretin 4 katıdır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sözlerine “değerli dostum” diye başladı. Samimi görüşmeler yaptıklarına vurgu yaptı ve “işbirliğimizin derinleştirilmesi hususunda müttefikiz” ifadesini kullanıp DEAŞ’a karşı ortak mücadelenin devam edeceğini söyledi.  İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılacağı hususuna Erdoğan da temas etti ve “100 milyar dolar hedefi nasıl gerçekleştiririz onu görüşüyoruz. Savunma sanayinde köklü görüşmelerimiz var. Değerli dostuma, istenen şartlar yerine getirilirse, Patriot alabileceğimizi söyledim. Senato ile yapıcı ilişkiler içine olacağımızı bildirdim” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin sorusu üzerine Trump’ın mektuplarıyla ilgili “O mektupları Sayın Başkan’a takdim ettim” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan ile Trump görüşmesinden somut bir sonuç çıkmadı. Her iki lider de ipe un seren sözler sarf ettiyse de Türkiye’nin silah, uçak ve füze almasının kesinleştiği görüldü. İki ülke arasındaki ticari ilişkinin 100 milyar dolara çıkması, Türkiye’nin ABD’den 10’larca gemi dolusu silah ve uçak almasıyla mümkün olacaktır. Hayırlı olsun! Güvenli Bölge ve Terör meselesi mi? O konular ileriki dönemlerde görüşmeye devam edilecektir.  Trump, mülteciler meselesinde, Türkiye’ye Avrupa ülkelerinin yardım etmesi gerektiğini vurgulamaktan ileri bir şey söylemedi. “Benim işim uçak ve füze satmak. Yardım etme yetkim yok” anlamına gelen bir konuşma yani.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak