Tarih : 14.08.2019 - 21:35

Ecevit o duruşuyla ne kaybettirdi?

Başbakan Ecevit, Washinton’a yaptığı ziyarette ABD Başkanı Bill Clinton karşısında kendince kibar sayılan bir duruş sergilemiş ve O’nun bu duruşu çok eleştirilmişti. Ecevit’ten sonra Türk siyasetçisinin duruşu değişti ve ayak ayaküstü oturmaya başladı. Ya da bacaklarını açıp rahat bir pozisyon takındı. Ecevit de eli boş döndü; ayak ayaküstüne atanlar da!..

Ecevit o duruşuyla ne kaybettirdi?

Bülent Ecevit, şair ruhlu, kibar bir siyasetçiydi. Herkese karşı saygılıydı. ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmesi esnasında çekilmiş bir fotoğrafı çok tartışıldı. Hâlâ da tartışılıyor. Clinton, divana kaykılmış, karşısında nezaketle duran Ecevit’e gülümsüyordu. Ecevit’in bu fotoğrafı “ABD Başkanı karşısında el pençe duran bir Türk Başbakanı” diye gündeme taşınmış ve Ecevit’in Türkiye’yi temsil etmekten çok uzak olduğu iddia edilmişti.  Daha sonraları Ecevit’in bu duruşu üzerine başka duruşlar inşa edildi ve ABD Başkanları karşısında ayak ayaküstüne atan siyasetçiler türedi.

Ecevit’in bir tarzı vardı ve o tarzla çıktı Clinton’ın karşısına. Diğerlerinin de bir tarzı var ve onlar da kendi tarzlarıyla çıktı ABD başkanlarının karşısına. Tek farkları Ecevit’in mütevazı, diğerlerinin kibirli durmasıydı. Hadi diyelim ki Ecevit ezik durdu ve ABD’den eli boş döndü! Ayak ayaküstüne atan ya da bacaklarını açıp dominant bir duruş sergileyenler ne yaptı? Onlar da eli boş döndü!..  Aradaki tek fark, Ecevit’in sessiz kalmasına karşılık; diğerlerinin “Biz dünya lideriyiz. ABD Başkanı karşısında dimdik durduk” havası basmasıydı. Etkili oldu mu, derseniz; oldu. “Dimdik durdum” diyenler prim yaptı, Ecevit ise tu kaka edildi!..

Şunu unutmamak lazım ki, her ülkenin lideri diğer ülke liderleri karşısında dik durmak zorundadır. Eğer bu yönden analiz edeceksek, Ecevit’in duruşu hoş bir duruş değildir. ABD Başkanı ile tevazu yarışına girilmez çünkü. O, duruşuyla “dünya lideri” olma imajı vermektedir. Liderlerin, ABD başkanları ve bakanları karşısında temsil ettiği ülke insanın göğsünü kabartacak bir duruş sergilemesi icap eder. De… Bir şeyler koparması da lazım.  Türkiye hep veren oldu, biraz da alması lazım!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak