Tarih : 10.09.2019 - 21:17

EKONOMİ, SİYASET VE DIŞ POLİTİKA: ÜÇÜ DE DÖKÜLÜYOR!

ABD, Türkiye’yi ekonomik ve askeri kıskaca aldı. ABD Ticaret Bakanı ve iki komutanı Ankara’da temastalar. Ekonomide komiteler kuruldu. Güvenli Bölge konusunda askeri heyetler görüşüyor. İpe un serme taktikleri yani. Bülent Arınç “Ahmet Türk’ün terörle ilgisi yoktur” dedi. Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Hadi oradan yahu” diye tepki verdi Arınç’ın bu sözüne! Ali Babacan, “Ayrıştırıcı değil, birleştirici olacağız” açıklaması yaptı.

EKONOMİ, SİYASET VE DIŞ POLİTİKA: ÜÇÜ DE DÖKÜLÜYOR!

10 Eylül 2019 Salı Türkiye Gündemi Yorumu:

Türkiye, Suriye konusunda ABD’den “40 kilometre derinliği, 450 kilometre uzunluğu olan bir Güvenli Bölge kurmasını” istiyor, değil mi? Erdoğan ayrıca bu bölgenin Türkiye’nin kontrolüne bırakılmasını da şart koşuyor. Erdoğan bunları, “Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri o bölgeye yerleştirmek” için istediğini söylüyor. Erdoğan’ın Serbest Bölgeye inşa edilecek konutların tüm detaylarına kadar düşündüğü de görülüyor. “Muhacirler için şöyle 250-300 metrekare genişliğinde ev yapsak, etrafına da 100-150 metrekare bahçe olsa, orayı ekip dikseler” dedi çünkü. Böylece Suriyeliler balık tutmayı öğreneceklermiş!.. Erdoğan binaların rengini ve müteahhidin adını açıklamadı ama belli ki, o da kararlaştırılmış…

Kafasında her şeyi tasarlamış olan Erdoğan, bugün ABD’ye “Güvenli Bölge oluşturma çabamıza destek verin, yanımızda olun. YPG’ye silah yardımını durdurun. 50 bine varan TIR’la araç, gereç, mühimmat gönderilmesi bizi rahatsız ediyor” diye seslendi.  

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin oyalama sürecine girmek istediğini görüyoruz. ABD’nin Fırat’ın doğusunda attığı söylenen adımlar kozmetik (süs, makyaj) adımlardır” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, tıpkı Erdoğan gibi “ABD, Güvenli Bölgeyi kurmazsa, biz girer kurarız” dedi.

 

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ve Milli Savunma Bakanı Akar’ın söylediklerini hiç duymamış gibi davranıyor ve YPG/PKK güçlerini desteklemeye devam ediyor. Bugün Irak üzerinden gönderdiği barakaları YPG/PKK güçleri bölgeye kurdu. Çavuşoğlu, ABD’nin bu tavrını  “YPG/PKK’ya destek veriyor” diye nitelendirdi.

 

ABD, YPG/PKK’ya her türlü desteği veriyor ama konuyla ilgili bağlayıcı tek bir açıklamada bulunmuyor! Ya ne yapıyor? “Müşterek Harekât Merkezi kuralım” diyor. Helikopterlerle, zırhlı araçlarla “müşterek devriye” görevi yapıyor. Bu kadar ipe un serme yetmezmiş gibi Trump şimdi de Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u Ankara’ya gönderdi. Ross ve beraberindeki heyet dört gündür Ankara’da görüşmeler yapıyor... Ticaret Bakanı Ruhsar Tezcan, ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak için sektör komiteleri kurulduğunu açıkladı. Kim öle, kim kala!...

 

ABD Ticaret Bakanı Ross’u Beştepe Külliyesi’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Dostum Başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. Daha fazla ABD firmasının yatırım yapmasını istiyoruz" açıklamasını yaptı. Diğer taraftan ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas Bergeson Ankara’daydı. İki komutan Genelkurmay’da temaslarda bulundu. Bunlar oyalama sayılmıyor herhalde!..

 

ABD, Suriye konusunda saman altından su yürütüyor ama diğer taraftan Türkiye’yi hem ekonomik, hem de askeri kıskaca almayı da ihmal etmiyor. Türkiye ise bu kıskaçtan çıkış yolu olarak Rusya’dan silah ya da uçak satın almayı tercih etti! Ne faydası olacaksa? S-400, SU-35, SU-57 derken şimdi de yangın söndürme uçağı!..

 

Türkiye dış politika ve ekonomide bir çıkmazın içine girdi de siyasette istikrarlı bir yolda mı gidiyor sanki? Ne gezer!

Ak Parti’de kazan kaynıyor! Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, "Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Terörle alakası yoktur" diye bir açıklama yaptı. “Vay sen misin öyle konuşan!” Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; Arınç’ın açıklamasına "Hadi oradan yahu” diye tepki gösterdi ve “Hiçbir adam ezbere gerekçelerle, uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz" ifadelerini kullandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Arınç ile Turan arasındaki tartışmayı “Birbirlerini yiyorlar, ülkeyi yönetemiyorlar” şeklinde değerlendirdi.

 

Yeni parti çalışmaları da hızla kazandı. Ali Babacan sessizliğini bozdu mesela. “Çok insanlarla görüşüyoruz” diyen Babacan, kendilerine her kesimden teveccüh olduğunu vurguladı ve “2020’den önce partimizi kuracağız” dedi. Abdullah Gül’ün kendilerine destek verdiğini bildiren Babacan; “Bölücü olmayacağız, aksine birleştirici olacağız” ifadesini kullandı. Ahmet Davutoğlu ise Erdoğan’ın “ümmeti bölmeyin” sözünü cevaplarken “Ümmetten maksat, sarayda oturanlarsa, biz onlardan değiliz” çıkışını yaptı.

 

Erdoğan, dirayetli bir siyasetçi ama bu kadar ağır yük onu da zorluyor olmalı ki, her yere yetişemiyor. Dış politikayı kapamaya çalışsa ekonomide gedik açılıyor. Ekonomiye yama yapmaya kalksa, siyaset patlıyor! Zor bir süreç…

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak