Tarih : 07.11.2019 - 22:38

Erdoğan ABD’ye “Patriot” ve “Boeing” almaya mı gidiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye gitme kararı aldı ve “ABD satarsa, Patriot alırız” dedi. Ardından da Türk Hava Yolları’nın Boeing uçağı alacağını söyledi. Her şey düşünülmüş anlaşılan! Geriye bir tek adet ve fiyat kalmış. Onu da yarın James Jeffrey ile karara bağlanacak sanırım.

Erdoğan ABD’ye “Patriot” ve “Boeing” almaya mı gidiyor!

7 Kasım 2019 Perşembe Türkiye gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “gitsin mi, gitmesin mi” tartışmalarına; Trump’ın “13 Kasım akşamı O’nu Beyaz Saray’da görmek için sabırsızlıkla bekliyorum” sözünden sonra gideceğini söyleyip noktayı koydu. “Biz bu görüşmeleri en zor şartlarda bile yapmak zorundayız” diyen Erdoğan, “gitmesin” diyen muhalefete de “Müsaade etsinler de gidilmesi mi, gidilmemesi mi faydalı onu biz değerlendirelim” diye seslendi. Erdoğan, bugünlerde yaptığı her konuşmada “Bu kritik dönemde birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz lazım” diyor ama kendi bildiğini okumaktan da geri kalmıyor!

Erdoğan’ın “mutabakatlar harekâtı engelliyor” şeklindeki açıklaması da oldukça dikkat çekici bir açıklamaydı. YPG’li teröristlerin güvenli bölgede cirit atması ve işi 11 Suriye Milli Ordusu (SMO) mensubunun hayatını kaybetmesine vardıracak kadar ilerletmesinin sebebi “mutabakat”mış demek ki! Hani, “mutabakat” filan dinlemez 22.01’de vururdunuz?

 

Erdoğan’ın Macaristan’da sarf ettiği sözler, daha da enteresandı. Erdoğan, ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma çalışmalarından söz etti ve “ABD satarsa Petriot satın alırız” dedi ve THY’nin vereceği Boeing siparişlerine temas etti. Bütün bunlar ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı tavsiye niteliğindeki “yaptırım” kararının Senato’da kabul edilmesi endişesinden kaynaklanıyor. Trump yönetiminin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin yarın Türkiye’ye geliyor olmasının ana sebebi de bu zaten. Türkiye hangi silah ve uçağı sipariş etsin ki, Senato “yaptırım” kararı almasın! Hani, Türkiye ne derse ABD onu yapıyordu?

 

Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın şahsına yazdığı ve Türk halkını rencide eden o küstah mektubu yanında götüreceğini bildirdi. Şartlar bu kadar ağırken, Erdoğan’ın Trump’a o mektubu iade ederken, aynı üslubu kullanmasına imkân yok gibi görünüyor! Gerçi mektup yapacağını yaptı ve 82 milyon Türk vatandaşının sesini kesti. İktidar da suçu Kılıçdaroğlu ve Akşener’in sırtına yükledi geçti gitti. Trump ayrıca Erdoğan’a “Dünya lideri havalarına girme” mesajını da verdi.

 

Dünya liderliği” konusunda Erdoğan farzımuhal küçük bir boşluk bıraktı, diyelim; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak o boşluğu anında dolduruyor. Öyle de yaptı zaten, asgari ücretli dar gelirli vatandaşı, kira öder gibi ev sahibi yapacakları müjdesi verdi. Aynı anda Erdoğan da Macaristan’da konuştu ve Türkiye’nin müteahhitlik hizmetinde dünyada ilk üçe girdiğine işaret ederek; destek gelse de gelmese de “Güvenli Bölge”yi 6 ay ya da bir sene gibi kısa sürede konutlarla donatacaklarını ifade etti. İnsani bir durum değil mi? Suriyeliye yapılır da Türk’e yapılmaz mı? Adalet diye bir şey var!

 

Erdoğan ve Albayrak’ın hatırdan çıkardığı bir şey var, o da; Türkiye Hazinesi bu tür işleri yapmaya uygun değil. Devletin kasası para doluyken yapmadığınız konutları şimdi mi yapacaksınız?

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak