Tarih : 08.11.2019 - 22:28

Erdoğan bilerek mi bu kadar tutarsız konuşuyor acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı’nın başladığı şu bir ay içinde o kadar çok tutarsız söz söyledi ve hareket yaptı ki, bu, Türkiye’nin itibarını zedeleyen bir hadise olup çıktı.

Erdoğan bilerek mi bu kadar tutarsız konuşuyor acaba?

8 Kasım 2019 Cuma Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Bu gece mübarek Mevlid Kandili. Peygamber efendimizin doğduğu gece, yani. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde, Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda konuştu. Peygamber efendimizi öven, O’nun yüce ahlakına vurgu yapan çok güzel bir konuşma yaptı. “Erdoğan, siyasetçi değil de vaiz olsaydı belki daha fazla iz bırakırdı” diyenleri haklı çıkaran bir konuşmaydı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Gaziantep’teki “Atatürk’ü Anlamak” konulu panelde konuşup Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyeti anlattı. Kılıçdaroğlu’nun böyle bir günde böyle bir konuşma yapması planlanmış mıydı, yoksa tesadüf müydü bilinmiyor!

 

Erdoğan’ın siyasetçi olmamasını, hele hele devlet adamı olmasını istemeyenler yerden göğe kadar haklı aslında. Erdoğan, sözlerinde de hareketlerinde de tutarlı bir görüntü vermiyor çünkü. TSK, Kuzey Suriye topraklarına girip “Güvenli Bölge” kurma maksadıyla harekât başlatılalı bir ay oldu. 9 Ekim 2019 günü başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’ndan bugüne Erdoğan birbirini tutmayan o kadar çok söz sarf etti ki,  O’nun bu tutarsız davranışları, Türkiye’ye itibar kaybettirmekten öte bir işe yaramadı!..

 

Erdoğan, 9 Ekim günü “Bölgede tek terörist kalmayıncaya kadar Barış Pınarı Harekâtı devam edecektir” dedi. Daha sonra Trump ve Putin ile mutabakat imzaladı ve “Mutabakata uydukları takdirde ‘Pınar Barışı Harekâtı’ biter” açıklamasını yaptı. Kararlaştırılan 120 ve 150 saatlik sürenin sonuna doğru, “Sözler tutulmaz ve terör örgütü bölgeden çıkmazsa, sürenin bittiği ilk dakikada gerekeni yapar, tepelerine bineriz” açıklamasını yaptı. Trump’ın da, Putin’in de sözünde durmadığı görüldü! Erdoğan bu sefer de “mutabakat harekâtı engelliyor” deyiverdi… Macaristan dönüşünde ise “Harekât devam edecek” deyip en başa döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar hep “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız” diyegeldi fakat bugün  “Diğer ülkeler çıkmadan biz ülkeden çıkmayız” dedi. Bu sözü sarf eden Erdoğan, Suriye topraklarında kurulacak olan “Güvenli Bölge”ye 2 milyon mülteciyi yerleştirmeyi düşünüyor. Konutları, Türk müteahhitlerin inşa edeceğini, güvenliğini ise TSK sağlayacağını söylüyor. Bu sözleri duyan Batılı, bu projeye destek verecekse de vermez! Yaptıkları bu kadar ayak oyununu ve sinsi taktiği “Türkiye, Suriye’ye girmesin” diye yapmıyorlar mı? Erdoğan, Suriyeli mülteciler için “ev sahipliğinin de bir süresi var” diyeli kaç gün oldu? Bugün “Bazıları ‘Suriyeliler gitsin’ diyorlar. Bizim peygamberimiz muhacirdi. Cenab-ı Allah bizi ensar eyledi. Suriyeli kardeşlerimiz bizim muhacirimizdir” dedi.

 

ABD Başkanlığı’nın Özel Suriye Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya geldi. Savunma Bakanlığı’nı ziyaret eden, Dışişleri Bakanlığı’nda ortak toplantı yapan Jeffrey’in yarın da İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşeceği bildirildi. Jeffrey neden geldi? Washington’a döndüğünde Trump’a Türkiye’nin sipariş ettiği savaş uçağı, füze, silah ve yolcu uçağı listesini sunacak ki, Trump da o listedeki sayıya göre Erdoğan’a vakit ayırsın!..

 

Görünen köy kılavuz istemez. Bekleyip göreceğiz. De… Erdoğan o kadar çok meseleyle Beyaz Saray’a gidiyor ki, Beyaz Saray’da hangisini müzakereye açacağını düşünürken yoruluyor insan. Mektup meselesi var, DEAŞ meselesi var. Bakan Soylu, yakalanan DEAŞ üyelerinin pazartesi gününden itibaren ülkelerine göndereceklerini bildirdi. Ülkelerin nasıl bir tepki vereceği de merak konusu!..

 

Mübarek Miraç Kandilinizi tebrik ederim. Ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah. Allahü teala sınırda mücadele eden askerlerimize güç kuvvet versin. Evlerine sağ salim dönmelerini nasip eylesin.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak