Tarih : 18.11.2019 - 22:17

ERDOĞAN BUGÜN, DÜN SÖYLEDİĞİNİN TAM TERSİNİ SÖYLEDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha dün 4 milyon 600 bin Suriyeliyi, kapıları açıp Avrupa’ya göndermeye hazırlanıyordu. Bir de 2 milyon sığınmacıyı Suriye’de kurulacak olan güvenli bölgeye yerleştirmeyi düşünüyordu. Bugün ise “onlara sahip çıkacağını” söyledi ve dünyanın en büyük ülkesi olan Türkiye’ye de bunun yakışacağını bildirdi.

ERDOĞAN BUGÜN, DÜN SÖYLEDİĞİNİN TAM TERSİNİ SÖYLEDİ!

18 Kasım 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha dün Avrupa’yı, 4 milyon 600 bin Suriyeliye kapıları açmakla tehdit ediyor,  2 milyon mülteciyi Suriye’deki güvenli bölgeye yerleştireceğini söylüyordu. Bugün ise Türkiye’nin mültecilere desteğinin devam edeceğini bildirdi. İstanbul’da düzenlenen Ombudsmanlık Konferansı’nda konuşan Erdoğan, ana muhalefet patisinin bu mültecileri memleketlerine göndermek istediğine vurgu yaparak; “Biz varil bombaları altında inleyen ve oralardan kaçan insanları asla ve kat’a o varil bombalarına teslim etmeyiz” ifadesini kullandı. Sözlerine “AB bize şu ana kadar Kızılay ve AFAD gibi STK’lar vasıtasıyla 3 milyar Euro destek verdi” bilgisini ilave eden Erdoğan; konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dünyanın en güçlüler çıkıp ne diyor? ‘Biz bir numarayız’ diyor. Hayır, siz bir numara değilsiniz. Dünyada az gelişmiş ülkelere veya mültecilere en büyük desteği veren ülke Türkiye’dir.”

Erdoğan, Suriye yönetiminin “varil bombası” tehdidine, Avrupa ülkelerinin eli sıkılığına işaret edip “Biz bu kardeşlerimize sahip çıkmaya mecburuz” demeye getiriyor. Erdoğan’ın böyle konuşmasında Trump’ın “Suriyeli mültecileri Türk vatandaşı yapın” şeklindeki teklifi mi etkili oldu, bilmiyoruz; bekleyip göreceğiz!..

Erdoğan’ın çok ilginç sözlerinden biri de şuydu: "Sadece sınırları geniş veya parası çok, bu tür devlet 'büyük' sıfatını hak edemez. Şayet bireylerin güvenliğine, huzuruna, mutluluğuna yönelik tehditler bizzat devletten geliyorsa işte orada büyük sıkıntı var demektir.”

Erdoğan, bu cümlesi ile Suriye devletinin halkı için bir tehdit oluşturmaya devam ettiğine vurgu yaptı ve sözünü “Türkiye’nin güvenli ülke olduğuna” bağladı. Keşke öyle olsa ama bu sözlerin doğruluk payı oldukça zayıf! Dünyadaki büyüklüğün ölçüşü “refah” ve “kalkınma”dır. “Hukuk” ve “adalet”tir! Erdoğan her ne kadar “Hakkı, hukuku, adaleti, eşitliği, saygıyı ve diğer tüm ilkeleri herkes için talep edip hayata geçirmedikçe hiçbirimiz huzurlu olamayız" demişse de bunlar, ayağı yere değmeyen laflardır!

Erdoğan’ın en belirgin sözlerinden birisi de emperyalist ülkelerin petrol ile ilgili düşünceleri idi. Erdoğan; şu açıklamayı yaptı:

"Birileri petrol paylaşımının içinde 'acaba ne kadar daha petrol çıkartınız' düşüncesindeler. Bizim önümüze de bunu getirdiler. 'Bizim derdimiz petrol değil' dedik. Bizim derdimiz insan, bu insanları kurtarmaktır.”

Bu lafların hepsi boş laf! Velev ki, önceliğiniz insan olsun. Petrol için toplanan bir kalabalığın içine “insan” diye dalmanın ne kıymet-i harbisi olabilir ki? Eğer herkes bir yere petrol için toplanmışsa, siz de petrol için oradasınız demektir. “Efendim, ben onlara insanlığı hatırlatmak için oradaydım” denmesinin hiçbir inandırıcılığı olmaz! En hafifinden “Ne işin vardı orada” diye sorar muhataplarınız. Hadi süzme “insancıl” davranıyorsunuz diyelim. Gene aynı soru sorulur size? Burada ne işin var?  Fakir fukaranın olduğu yere git ve onlara vereceğini ver. Varsa tabii!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü sözlerinin hepsi birbirinden enteresandı. "Vatandaşıyla güçlü bağlar tesis edemeyen devletlerin iç ve dış müdahalelere karşı çok daha korunmasız kaldığına” işaret edip “Halkının sahip çıktığı bir ülkeyi hiçbir gücün yıkabilmesi mümkün değildir. Kendi insanının sesine kulak vermeyen tam tersine itirazları hoyratça bastırmaya çalışan devletler çok büyük yıkımlarla karşılaşabiliyor" sözü de onlardan biriydi.

Erdoğan’ın bu sözlerine şöyle bir dip not düşmekte fayda var. “Türkiye’ye en büyük hizmet, Erdoğan’a ‘Ufak at da civcivler de yesin’ sözünün hatırlatılmasıdır. Evet, doğru; Erdoğan çok iyi bir hatiptir. Eline aldığı bir metni okurken karşısındaki insanları etkileme hususunda oldukça başarılıdır. Fakat uygulamalarıyla bu sözlerinin örtüşmediği de bir başka gerçektir!..

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak