Tarih : 08.10.2019 - 19:52

ERDOĞAN MI TRUMP’I, TRUMP MI ERDOĞAN’I YÖNLENDİRİYOR?

Trump son iki günde sayısız tweet attı, açıklama yaptı. Önce Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapacağını duyurdu ve ABD’nin bu operasyona destek vermeyeceğini duyurdu. Ardından göstermelik bir çekilme yaptı ve Türkiye’ye “Ben çekilirsem seni nelerin beklediğini gör” dercesine birçok problem sıraladı. Daha sonra “yaptırım uygularım” tehdidinde bulundu. Suriye ile ilgili kati mesajlarını verdikten sonra “Türkiye ABD’nin ticari partneri” dedi ve raftaki F-35 dosyasını indirdi. Erdoğan ne yaptı?

ERDOĞAN MI TRUMP’I, TRUMP MI ERDOĞAN’I YÖNLENDİRİYOR?

8 Ekim 2019 Salı Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Türk toplumu, Fırat’ın doğusuna operasyon yapılsın istiyor. Hem de “bedeli ne olursa olsun, girelim” diyor. “Sabrımız kalmadı” diye diye o noktaya getirildi çünkü. De… Bu mesele aklıselimle sonuçlandırılması gereken bir mesele! Suriye adeta Gayya Kuyusu! Türkiye girmeye görsün; ne zaman çıkacağın belli olmaz! Ne gibi sürprizle karşılaşacağı da bilinmiyor zaten! ABD, “Güvenli Bölge” konusunda destek vereceğini söylemişti ama belli oldu ki, hepsi oyalama taktiğiymiş!

 

ABD Başkanı Donald Trump önce Amerikan askerinin Suriye’den çekileceğini söyledi ve Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatacağını bildirdi. Ardından da operasyonuna destek vermeyeceğinin altını çizip Türkiye’nin Suriye’ye girmesi halinde nasıl bir problemle karşılaşacağını gözler önüne serdi. Ki, bu problemler arasında DEAŞ da vardı. Trump “DEAŞ’tan Türkiye sorumlu” dedi. ABD’nin 30 bin TIR dolusu silah yardımı yaptığı PYD/YPG de boş durmadı tabii. Arap teröristleri sınıra getirip gösteri yaptı. Aklınca, “Benden önce Araplarla mücadele etmen lazım” mesajı veriyor! En son haber ise PYD’nin Suriye Rejim güçlerine “Türkiye’ye birlikte karşı koyalım” çağrısı yaptığı haberiydi.

ABD Başkanı Donald Trump, bütün bunlar yetmezmiş gibi küstah bir tehditte de bulunup "Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)" ifadesini kullandı. Trump’ın bu tweeti, Dolar/TL’nin 5.85’e çıkmasına neden oldu!.. ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) da Suriye hava sahasını Türkiye’ye kullandırmayacağını açıklamasıyla, Türkiye’nin nelerle karşı karşıya kaldığı tamamen netleşmiş oldu. ABD, “Ben yokum. Destek de vermeyeceğim” dedi ve kapıları kapadı. Rusya zaten “Suriye’nin toprak bütünlüğü” deyip sürekli “Bu sevdadan vazgeç” mesajını veriyor. İran da öyle, ta baştan beri ısrarla “Suriye’nin toprak bütünlüğü” diyor ve “Şam Rejimi ile görüşün” tavsiyesinde bulunuyor!..

Hâl böyle iken Türkiye Fırat’ın doğusuna “Barış Pınarı Harekâtı”nı başlatsın mı?

ABD Başkanı Trump, Suriye ile ilgili tavrını netleştirdikten sonra yepyeni bir sayfa açarak; Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki ve ABD’nin ticaret partneri olduğunu söyledi. Daha da ileri gidip "Birçokları Türkiye'nin ABD'nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye F-35'lerin çelik gövdesini yapıyor” ifadesini kullandı ki, Trump bu sözüyle, “o mesele kapandı” gözüyle bakılan F-35 meselesini tekrar gündeme getirmiş oldu. Trump’ın kafasında dolaşan tilkilerin sayısı da bilinmiyor, düşüncesi de ama bir kapıyı kapatmışsa, yeni bir kapı açmakta ne kadar mahir olduğunu göstermekten geri kalmıyor. Dün sarf ettiği “Bizler sadece yararımıza olan yerde ve sadece kazanmak için savaşacağız” sözünü doğrulayan hareketler bunlar! “13 Kasımda özel misafirim olacak” dediği Erdoğan’a ne gibi tekliflerde bulunacağının ipuçlarını da vermiş oldu böylece.

Trump’ın bu zikzakları karşısında Erdoğan’ın “Sabrımız bitti, vuracağız. Belki yarın, belki yarından da yakın” sözünden öte bir stratejisi var mı acaba?

Türk toplumunda şöyle bir kanaat var: “Reis postasını attı, ABD Suriye’den çekildi!” Çok yanıltıcı bir düşüncedir bu. ABD, Suriye’den asla çekilmez; orada çıkarı var çünkü. Kürtlerle ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle daha da sağlamlaştırmaya çalışıyor o çıkarlarını. Trump bunu açıkça söyledi ve şöyle dedi: “Suriye’den çıkıyoruz ama Kürtleri yalnız bıraktığımız anlamına gelmiyor. Onlar özel insanlar ve muhteşem savaşçılardır. Silah ve finans yardımlarımız devam edecektir.”

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak