Tarih : 17.11.2019 - 21:19

ERDOĞAN TOPU DİKTİ, KILIÇDAROĞLU GOLÜ ATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün EYT’lileri ümitsizliğe boğan bir açıklama yapmış ve seçimi kaybedeceğimizi bilsem dahi ben bu işte yokum” demişti. Erdoğan topu o kadar diker de Kemal Kılıçdaroğlu gol atmaz mı? Attı tabii. “EYT’liler endişe etmesin” dedi ve o meselelerini çözeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, ayrıca Erdoğan’ın “Halkımıza hizmet için zarar ediyorsak edelim be” şeklindeki sözünü değerlendirirken de “vatandaşın parasını harcıyorsan hesabını vereceksin” diye konuştu.

ERDOĞAN TOPU DİKTİ, KILIÇDAROĞLU GOLÜ ATTI

17 Kasım 2019 Pazar Türkiye gündemi yorumu:

 

Dünyada kaç ülke vardır acaba; cumhurbaşkanı 40 milyar dolar harcasın da kimseye hesap vermesin? Erdoğan, mülteciler için 40 milyar dolar harcadığını söylemekle kalmadı, gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcayabileceğini açıkladı! Şimdi de şehir hastaneleri projesinden dolayı devletin uğradığı zarar karşısında “Halkımıza hizmet için zarar ediyorsak edelim be” deyip sorumluluğu üstünden attı. Kimseye sormadan şehir hastaneleri yapacaksın ve bu projenin ülkeye çok ağır bir fatura çıkardığını görünce “Hizmet yapıyoruz, olur böyle şeyler” deyip suçu “yedi düvele” havale edip dolaşıvereceksin! Olacak şey mi bu?

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürekli “Sakarya Tank ve Palet Fabrikası”, “Şehir hastaneleri”, “Suriyeli mülteci”, Trump’ın skandal mektubu” gibi konuları sorup duruyor!  Erdoğan’ın verecek cevabı yok ki, “Hizmet” diyor da başka bir şey demiyor! Hadi diyelim ki, hizmet! “Hizmet olunca hesap verilmez” diye bir kural mı var? Devlette sistem “hesap sormak” ve “hesap vermek” üzerinden yürür. Hesap vermeyen, hesap da soramaz!

 

Erdoğan, yaptığı işlerin hesabını verseydi Kemal Kılıçdaroğlu bugün söylediklerinin hiçbirini söyleyemezdi. Eğer Kılıçdaroğlu “Vatandaşın parasını harcıyorsan, hesabını vereceksen arkadaş” diye sorduysa, kimse O’nu suçlayamaz. Trump’ın mektubu benim yüreğimde sancıdır” demişse, Türk milletinin ortak acısını seslendiriyor demektir ve sessiz çoğunluk da aynen öyle düşünüyor! Kılıçdaroğlu “Tank ve Palet Fabrikası’nı kaç para karşılığında peşkeş çektin” diye sorma cesaretini bulmuşsa bu, Erdoğan’ın makul bir cevap verememesinden kaynaklanmaktadır! Erdoğan, Katarlılara o güzelim tesisi neden kiraya verdiğini ve bu kiralama olayından dolayı Türkiye’nin kârının ne olduğunu  “Hizmet yapan hesap vermez” kolaycılığına kaçmadan izah etmek zorundadır.

 

EYT neresinden baksan zor bir hadisedir; bu doğru ama kendi haline bırakılmayacak kadar da önemlidir. İktidarlar, bu gibi meseleleri çözmek için vardırlar. Cumhurbaşkanı, “seçimi kaybetme pahasına” ifadesini kullanırsa, Kılıçdaroğlu da “Sayın Erdoğan seçimi kaybetme noktasına gelmişse, bu O’nun başarısızlığını gösterir” der tabii. Nitekim dedi de ve hem de yarın iktidar olacakmış gibi “EYT’liler endişe etmesin, bu meseleyi akıllı projelerle çözeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu’nu böyle konuşturan, Erdoğan’ın “Ben bu işte yokum” demesidir. Devleti yöneten, sorumluluklarından kaçamaz!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak