Tarih : 14.11.2019 - 21:13

Erdoğan tribüne oynadı, Trump gol attı!

Erdoğan – Trump görüşmesi önümüzdeki günlerde daha da fazla konuşulacaktır mutlaka ama bu konuşma, Türkiye’nin ABD’den değil de ABD’nin Türkiye’den ne gibi tavizler kopardığı şeklinde olacaktır.

Erdoğan tribüne oynadı, Trump gol attı!

14 Kasım 2019 Perşembe Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında nasıl bir fark olduğunu hiç düşündünüz mü? Birisi şu mesela: Trump, “Şunu istiyorum” diyor ve istediğini alıyor. İşine gelmeyen bir şey olursa, o zaman da kulağının üstüne yatıp duymazdan geliyor! Erdoğan ise “anlatıyor!” Dünyanın en etkin istihbarat örgütüne sahip olan ABD bilmiyormuş gibi “uzun uzun anlatıyor!” Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin mesela. O’nun terörist olduğunu ispat etmek için Abdullah Öcalan’ın manevi oğlu olduğuna vurgu yaptı ve “O ne kadar teröristse öbürü de o kadar terörist” dedi.

 

Hakeza Fetullah Gülen. O’nu da içine alan 85 sayfalık bir terör dosyasını Trump’a takdim etti (!). YPG ile ilgili bir video izletti. Fetullah Gülen için bugüne kadar ABD’ye takdim edilen (!) dosya sayısı bini geçti ama Türkiye o konuda bir arpa boyu yol alamadı!  Trump, FETÖ’den tutuklu Serkan Gölge’nin serbest bırakılmasını istedi, “hukuk ülkesi (!) Türkiye” Gölge’yi serbest bıraktı.

 

Trump, Mazlum Kobani ile ilgili bir soruyu cevaplarken “Onunla yakın zamanda görüştüm. İyi bir görüşme oldu. Çok yakın çalışıyoruz. Ayrıca sizin muhteşem Cumhurbaşkanınız ile da çok yakın çalışıyoruz” diyerek; O’nun bir terörist olduğunu anlatmak için kırk dereden kırk su getiren Erdoğan’ı bir anda Kobani ile eşit seviyeye getiriverdi! Böyle bir ifade kullanmakla Erdoğan’ı mı aşağılamaya çalıştı, yoksa Kobani’yi mi yüceltti bilinmiyorsa da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı bir terörist seviyesine indirmesi, gerçekten kabul edilebilir bir ifade değildir! CHP Genel Başkanı Engin Altay da zaten “Teröristbaşı ile Erdoğan’ı eş tutuyor” diyerek; bunun affedilir bir şey olmadığını söyledi.

 

Trump, S-400 konusunda ısrarlı tutumunu sürdürdü ve “S-400 almaktan vazgeçin” dedi. Erdoğan ise S-400’lerden vazgeçmelerini söz konusu olmadığını ancak Patriot alabileceklerini söyledi. S-400’ler için büyükçe bir hangar ayarlamıştır belki de; kim bilir?!. F-35 konusunda ise "Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump’ı çok daha olumlu gördüm" açıklamasını yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yetkililerine Kongre’ye hitaben konuşmak istediğini bildirmişti. Kongre’de konuşturmadılar fakat Beyaz Saray’a gelen birkaç senatör Erdoğan’la görüştü ve soru sordular. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, bu durumu yorumlarken “Umarım Erdoğan, bizimle de soru – cevaplı bir toplantı düzenlerler” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, Türkiye’ye dönüşte gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Senatörlerin Mazlum Kobani’yi sahiplendiklerine işaret eden Erdoğan, “FETÖ için ise bizim istediğimiz noktada değiller” dedi. “F-35 için bir orta yol bulacağız” ifadesini kullanan Erdoğan’ın “Mektubu takdim ettim” sözü Türkiye’de yankılandı. Erdoğan’ın bu sözüne tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, tepkisini “Takdim nedir ya” diye gösterdi ve “Ben Erdoğan’ın takdim ettim sözünü yadırgadım. Trump Erdoğan’dan yüksek değildir” dedi.

 

Hasıl-ı kelam. Erdoğan’ının iki günlük Washington ziyareti bir şeyi değiştirmediyse de “gök kubbe altında hoş bir seda bırakmıştır” inşallah! ABD farklı tabii! Trump, bu görüşmede ne istediyse aldı, ya da gelecekte alacaklarının altyapısını oluşturdu. Türkiye her sene 70-80 milyar dolarlık silah, savaş ve yolcu uçağı, füze almaya hazır olsun!

 

Erdoğan ise gitti, sipariş verdi ve döndü! Kazandığı tek şey, ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı sözde “Soykırım” tasarısının Senato’ya gitmesini engellemek oldu. Buna rağmen ABD medyası, başkanlarını, “Trump bir şey alamadı” diye eleştirirken; bizim medya “Erdoğan ABD’yi dize getirdi” diye davul zurna çaldı! Trump boşuna “arkadaş canlısı, yakın gazeteciler” demedi! Bizim yandaşlar Trump’ın bile ağzına sakız oldu! Daha ne olsun?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak