Tarih : 09.10.2019 - 21:02

HAREKÂT İYİ BAŞLADI, ÖYLE DE BİTER İNŞALLAH!..

Türkiye bugün 16.00’da Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. F-16 savaş uçakları 30 kilometre kadar derinliğe indi ve teröristlerin mevzilerini vurdu. Topçu birlikleri de karadan vurdu terör hedeflerini. Yarından itibaren kara harekâtının da başlaması bekleniyor. TSK’nın başarısı konusunda en küçük şüphe yok ama Türkiye sahada gösterdiği başarıyı masada da gösterebilecek mi? Diplomasinin tüm kanallarını kullanabilecek mi?

HAREKÂT İYİ BAŞLADI, ÖYLE DE BİTER İNŞALLAH!..

9 Ekim 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın twitter hesabından paylaştığı "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” mesajı ile birlikte Fırat’ın doğusuna harekât başladı. Saat 16.00’da TSK Topçu birlikleri Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad’daki terör örgütü mevzilerini obüs ateşleriyle hedef aldı. Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi ve terör örgütü hedeflerini bombaladı.

 

Bugün akşamüzeri Barış Pınarı Harekâtı fiilen başlamış oldu. Topçu atışlarıyla ve F-16 savaş uçaklarıyla dövülen hedefler tamamen imha edildikten sonra kara harekâtı da başlayacaktır mutlaka. Harekât sahada başladığı gibi masada da tüm hızıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Lideri Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Ayrıca İYİ Parti, MHP ve CHP genel başkanlarıyla telefonla görüşüp onlara bilgi verdi. Parti liderleri yaptıkları açıklamalarda dua ve iyi dileklerini bildirdiler.

 

Hani, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözü var ya; bu söz bir kez daha doğrulandı. Barış Pınarı Harekâtı’na destek veren tek bir ülke yok! ABD Başkanı Trump, harekâttan hemen sonra “ABD, Türkiye’nin Suriye operasyonunu onaylamıyor” açıklamasını yaptı. Trump, tutuklu bulunan DAEŞ militanlarından Türkiye’nin sorumlu olduğunu bir kez daha yeniledi ve Erdoğan’ın sivillere zarar verilmeyeceği yönünde söz verdiğini bildirdi. Rusya Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani de “Esad ile diyalog” tavsiyesinde bulundu. Avrupa liderleri ise zaten bu harekâta olumsuz baktıklarını günler önce açıklamışlardı.

 

Dolayısıyla, Türkiye’nin sahadan ziyade masaya dikkat etmesi ve diplomatik kanalların hepsini başarıyla kullanması gerekiyor… TSK, sahada her türlü zaferi elde edecek donanıma sahip olduğunu Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında fazlasıyla gösterdi. Fakat Türkiye’nin diplomatik konularda başarılı olmadığı biliniyor! Bu başarısızlığın en önemli sebebi, belli bir strateji izlemiyor olmasıdır. Baştan planlama yapmadığı, gerekli ittifakları kurmadığı için sona geldiğinde ittifak kurmakta zorlanıyor ve sahada kazandığı başarılar birer birer elinden kayıp gidiyor!..

 

Barış Pınarı Harekâtı başlar başlamaz Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet liderlerine bilgi verdi ama harekâtın süresi, hedefi, zamanı hakkında hiçbir lider bilgilendirilmedi. “Müttefik” denilen ABD ve Rusya ile dahi ortak bir strateji oluşturulmadı. Türkiye şu an “tüm dünyaya meydan okuyan” ülke görüntüsü vermekte ki, fazla iddialı bir görüntü bu! “Harekât bittikten sonra ittifak yaparım” fikrinin, sağlam bir fikir olmadığını anlatan birçok yaşanmış olay var geride!

 

Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı, Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra Türkiye’nin gerçekleştirdiği en büyük harekâttır. Sonunun hüsranla bitmemesi lazım… Erdoğan, bu harekâtın Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerinin sağlanması,  tüm bölge halkının terörün pençesinden kurtarılması, terör koridorunun barış koridoruna dönüştürülmesi, bölgede barış ve huzurun sağlanması için yapıldığını bildirdi. Çok insani bir harekât olmasına rağmen bu harekâtta bir ülke dahi Türkiye’ye destek vermiyor. O yetmezmiş gibi karşı olduklarını da söylüyorlar. Her ülkenin kendisine göre bir çıkarı, dolayısıyla hesabı var çünkü!..

 

Allahü teala ülkemize, Mehmetçiğimize muvaffakiyetler ihsan eylesin. Hiçbir askerimizin tırnağı dahi kanamadan, TSK görevini tamamlayıp ülkeye dönsün.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak