Tarih : 06.11.2019 - 11:29

Hem içeride fiyasko, hem dışarıda fiyasko!

Türkiye çok yönlü bir mücadelenin içine girdi ama ne ekonomide, ne iç, ne de dış politikada sonuç alıcı hamle yapamıyor. Tam aksine fiyasko üstüne fiyasko yaşanıyor!  

Hem içeride fiyasko, hem dışarıda fiyasko!

5 Kasım 2019 Salı Türkiye Gündemi Yorumu:

Türk askeri dün Güvenli Bölge’de Rus askeri ile ikinci devriye görevi yaptı. Aynı anda ABD askeri de YPG ile devriyedeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Bu durum kabul edilemez” dedi. Tel Rıfat, Münbiç gibi bölgelerden teröristlerin hâlâ çıkmadığına işaret eden Erdoğan, “Resulayn'ın doğusunda, güneyde yine teröristlerden arındırılmış değil” ifadesini kullandı. Trump’ın “Petrolü çok severim” sözüne tepki gösteren Erdoğan, ABD’nin petrolünü işleten teröristlerin Türk güvenlik güçlerine saldırdığını belirterek; “Bu duruma seyirci kalmayacağız" şeklinde konuştu.

 

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, günlerdir tartışılan 13 Kasım’daki ABD seyahati ile ilgili ise “ABD Başkanı Donald Trump'la telefon görüşmesi yapacağım ve ona göre ABD ziyareti için kararı vereceğim” açıklamasını yaptı.

 

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın "KHK facia" şeklindeki ifadesi hakkında da konuşan Erdoğan, "kendisini iyi bir hukukçu olduğuna göre 'KHK facia' ifadesi kullanmasını esefle karşıladım" dedi.

 

Bülent Arınç’ın KHK ile ilgili sözleri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de gündemindeydi. “FETÖ'yle mücadelenin sulandırılmasının yanı sıra, ‘KHK faciadır’ değerlendirmesiyle birlikte mağdur edebiyatına bel bağlanması 15 Temmuz şehitlerine ve gazilerine büyük bir haksızlıktır” dedi ve Arınç’ı hadsizlikle suçladı. Bahçeli ayrıca FETÖ'nün siyasi uzantıları konusunda henüz mesafe alınmaması da ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden olduğunu vurguladı.

 

Barış Pınarı Harekâtı'na kendilerinin ve milletin destek verdiğini ancak gelinen noktadan endişe duyduklarının altını çizen Akşener ise şunları söyledi:

 

"480 kilometre uzunlukta, 30 kilometre derinlikte bir alanı güvenli bölgeye dönüştürmek amacıyla başlayan harekât, yeni bir vizyonsuzlukla yarım kaldı. 'Umarım sahada kazandığımızı masada kaybetmeyiz' uyarısını yapmıştım. Bugünkü tabloya baktığımızda görüyoruz ki 480 kilometrelik hedefin sadece 120 kilometresinde varız. Sınırımızın dörtte üçü hala tehdit altında olmasına rağmen iktidar bunu bir başarı gibi sunuyor.”

 

Gelinen noktanın iç açıcı hiçbir yanı yok! Bülent Arınç’ın çıkışı; Ak Parti’nin “bağırsaklarını temizlemesi” şeklinde nitelendirilebilir belki ama olan Türkiye’ye oluyor! Hakeza “Güvenli Bölge” meselesi. Türk askeri kendisine verilen görevi eksiksiz yerine getirdi, getiriyor ama olayın ayağı topallıyor! Diplomasi ayağı ise bir türlü yere basmadı! Ak Parti yöneticileri halkın gözünde “kahraman” olmaktan başka bir şey düşünmedikleri için kendi kafalarına göre senaryo yazıp oynamaya çalışıyorlar. Bu senaryoda sayfalar karışmış olmalı ki, oyuncular, “Dostum” diye yere göge sığdıramadıkları Trump’ı, az sonra “yalancılık”la edip yerin dibine sokuyorlar!..

 

İçeride de aynı durum var. Bülent Arınç taltif ediliyor ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine getiriliyor. Daha sonra “esef verici” sözlerin sahibi oluyor! “KHK Faciası” deyip çarşıyı karıştıran Arınç bir açıklama daha yaptı ve Erdoğan’ın “başı ihanet, ortası ticaret, tabanı ibadetle meşgul" diye yaptığı tanımlamayı hatırlatıp “ibadetle meşgul olan ve kandırılan insanların mağduriyetleri telafi edilsin” dedi. Ak Parti’de kavga büyüyor!

 

Erdoğan’ın, Trump’la telefon görüşmesi yaptıktan sonra 13 Kasım’da ABD’ye gidip gitmeyeceğine karar vereceğini söylemesi de şaşkınlık alametiydi. Onu yapacağına papatya falına baksa daha iyi değil mi! Trump beni seviyor, sevmiyor? Seviyor, sevmiyor?

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak