Tarih : 06.09.2019 - 20:39

İÇİŞLERİ BAKANI NEDEN BU KADAR ACELE DAVRANIYOR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyede senelerdir süren israfı teşhir etmek maksadıyla iki gün önce yüzlerce aracı Yenikapı Meydanı’na dizdirtti. İmamoğlu, meydanda topladığı araçlar için “israfın fotoğrafı” ifadesini kullanırken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, araçların meydana toplanmasının kamu zararına neden olduğunu ileri sürdü ve inceleme başlatacaklarını söyledi. Soylu işi “kayyum” atamaya kadar götürdü!

İÇİŞLERİ BAKANI NEDEN BU KADAR ACELE DAVRANIYOR?

 6 Eylül 2019 Cuma Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cılkı çıkmış yumurta hiçbir işe yaramaz! Türk siyasetinin de cılkı çıktı. O da bir işe yaramaz hale geldi!.. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün öğleden önce yargı reformu ile ilgili bir açıklama yaptı ve vatandaşın güvendiği, saygı duyduğu bir yargı sistemi getireceklerinin müjdesini verdi. Gene bugün öğleden sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, 2012-2017 tarihleri arasındaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılan davanın üçüncü oturumunda toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Bu ceza “adil” olmak yerine “siyasi” bir karar olarak değerlendirildi!

 

Ya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında yaşanan “kayyum” polemiğine ne demeli?

Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran 2019 Seçimlerinden önce belediyedeki ihtiyaç fazlası yüzlerce aracı Yenikapı'da halka teşhir edeceği sözünü vermişti. Sözünü tuttu ve İBB logolu yüzlerce araç meydana getirilmeye başlandı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, durumdan vazife çıkardı ve meseleyi yakından takip ettiklerini açıkladı. Araçların kamu zararına sebep olacak şekilde sergilendiğini belirten Soylu, şayet herhangi bir görev ihlali söz konusu olursa, soruşturma açacaklarını söyledi ve gerekli gördükleri takdirde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atayacakları imasında bulundu!

 

Ekrem İmamoğlu, geçmiş yönetimin 2019 yılı için 2 bin 432 araç kiralama ihalesine çıktığını ve ihaleyi, 138 milyon 757 bin 501 lira karşılığında Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’nin aldığını açıkladı. Ki, Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’nin, ihalenin tek katılımcısı olduğu ve Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy olması gibi bir durum var ortada!.. İmamoğlu’nun, “13 ay için ödediğiniz kira ile aslında o araçları satın alabiliyorsunuz" şeklindeki iddiası da var ayrıca!..

 

Hâl böyle iken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ihtiyaç fazlası 800’den fazla araç bulunması ve o araçlarda kullanılan akaryakıta senelerdir ödenen para problem olmuyor da, o araçların Yenikapı Meydanı'nda 3-4 gün teşhir edilmesi mi problem oluyor? Bunun adına "tuz koktu" denir! Böyle siyaset olmaz!

 

İmamoğlu "israfın fotoğrafı" dediği araçları halkın gözleri önüne serdi! Fakat bu yetmez. O araçları iade etmesi de lazım. Yaparsa, “israfı önlediği için” alkışı hak eder. Yok, yapmazsa o vakit de "demagoji yapmayı bırak, işine bak" denir ve kulağı çekilir. Rahmetli Süleyman Demirel'in tabiriyle "doğmamış çocuğa don biçmek" de ne oluyor?

İçişleri Bakanı madem kendisini görevli addediyor, geçmiş dönemlerde belediyedeki israfı neden incelemedi?  3-4 gün dahi tahammül edemeyip “cezalardan ceza beğen” havasına girmesinin sebebi ne acaba? İhaleyi alan firmanın sahiplerini koruma gayreti olabilir mi?  

 

Ak Parti’den CHP’ye geçen Kırşehir Belediyesi’nde de aynı durum söz konusu. 4 milyon liraya alınabilecek 28 araca bir yılda 16 milyon lira kiralama bedeli ödendiği tespit edildi. CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu Kaynak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yıllık 8 milyon kârımız oldu ve araçlar 1 yıl sonra bize kalıyor” dedi.

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak