Tarih : 14.08.2019 - 18:40

İHA’LAR KAÇ KİLOMETRE DERİNLİKTE UÇUYOR?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından Fırat’ın doğusuyla ilgili açıklama yapıldı ve “bölgede insansız hava araçlarımız görev icra etmeye başladı” denildi. Ancak, bu görevin kaç kilometre derinlikte yapıldığı bildirilmedi!..

İHA’LAR KAÇ KİLOMETRE DERİNLİKTE UÇUYOR?

14 Ağustos 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi Yorumu:

ABD ile varılan “Güvenli Bölge” mutabakatında yeni bir gelişme yaşandı ve İHA’lar Fırat’ın doğusunda görev yapmaya başladı. Henüz “Güvenli Bölge”nin derinliği hakkında mutabakat sağlanmışken, insansız hava araçları (İHA)  görev yapıyor!.. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) yaptığı açıklamada bu görevin kaç kilometre derinlikte yapıldığı hususunda bilgi verilmedi! Eğer bu görev “Türkiye’nin ısrarla üzerinde durduğu gibi 35-40 kilometre derinlikte gerçekleşiyorsa, bu, Türkiye’nin başarı hanesine yazılacak bir gelişmedir. Yok, görev, ABD’nin istediği 10-15 kilometre derinlikte yapılıyorsa o zaman da “Türkiye bir tuzağa doğru itiliyor” fikrini ileri sürmek gerekiyor!

MSB tarafından yapılan açıklamaya bakıp “Türkiye bugün İHA ile keşif yapıyor, yarın F-16’larla PYD/YPG inlerini vuracak” yorumunu yapmak da mümkün. “Türkiye, bir ‘Çekiç Güç’ hatasına daha düşmesin” temennisinde bulunmak da…  Nitekim ABD, 1991 yılında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in saldırılarına karşı, Kuzey Irak’ta yaşayan halkları korumak maksadıyla Çekiç Güç’ü oluşturulmuştu. Daha sonra ise bu güç Irak’ın kuzeyinde Kürt Bölgesi’nin kurulmasıyla sonuçlanmıştı!

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) yaptığı açıklamada ABD ile kurulması kararlaştırılan “Müşterek Harekât Merkezi”nin faaliyete geçmesi için çalışmaların sürdüğü de bildirildi. Birinci aşama tamamlanmadan ikinci aşama devreye sokuldu yani! Bu acelenin sebebi nedir? ABD’yi köşeye sıkıştırmak mı? Kamuoyuna “bak bir şeyler yapıyoruz” mesajı vermek mi?

Bir de bu gelişmenin Suriye ve Rusya ayağı var. Türkiye ile ABD “10 kilometre mi olsun, 40 kilometre mi olsun” tartışması yapıyor ama söz konusu toprak Suriye toprağı! Beşar Esat, “Hangi hakla benim toprağımda karar alıyorsunuz” der mi? Rusya, “Esat haklı, çekin arabanızı” deyip işe müdahil olur mu?

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak