Tarih : 25.03.2019 - 09:28

İngiliz'in İngiliz'e İngiliz oyunu

İngiltere'de Brexit kaosu giderek büyüyor. AB'yle anlaşarak çıkış tarihi ertelenirken, ülkede milyonlarca vatandaş sokağa döküldü. Brexit'in iptali için 5 milyonu aşkın imza toplandığı belirtilirken, İngiliz basınında flaş bir iddia yer aldı. Sunday Times gazetesi, bir grup kabine üyesinin Brexit sürecinde başarısız olan Theresa May'i başbakanlık koltuğundan indirmeyi ve geçici hükümet başkanı atamayı planladıklarını yazdı.

İngiliz'in İngiliz'e İngiliz oyunu

Gazetenin hükümete yakın çevrelerine dayanarak aktardığı habere göre bir grup kabine üyesi, Brexit sürecini kötü yönettiğini düşündükleri İngiltere Başbakanı Theresa May’e karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

Habere göre isminin açıklanmasını istemeyen en az 11 kabine üyesi bakan, mevcut başbakanın istifasını istediklerini ve yarın yapılacak olan kabine toplantısında May’den bunu talep etmeyi planladıklarını, aksi halde bakanlık görevlerinden toplu halde istifa ile tehdit edeceklerini ifade etti.
Söz konusu bakanlardan birinin, “Son yaklaştı. 10 gün içinde May gitmiş olacak” dediği aktarıldı.

Daha önce İngiliz basını, istifa etmesi konusunda May’in üzerindeki baskının arttığını yazmıştı. Sunday Times ise, dünkü oturumda bakanların geçici hükümet başkanı adayını tartıştıklarını, bu gruptan en az 6 kişinin bu göreve Başbakan Yardımcısı David Lidington’ın gelmesini desteklediklerini belirtti.

Olası adayların arasında ayrıca Çevre Bakanı Michael Gove ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt gibi isimler de bulunuyor.

Öte yandan hükümete, Brexit sürecinin iptal edilmesi çağrısında bulunulan dilekçedeki imza sayısının bir haftada 5 milyonu geçtiği belirtiliyor.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak