Tarih : 04.08.2019 - 22:42

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU GEÇİŞ ÜCRETİ UCUZ MU, PAHALI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul – İzmir Otobanı ile Bursa Devlet hastanesi açılışını yaptı. Otoban için “geçiş ücretini yolu kullanan mı, yoksa kullanmayan mı ödeyecek” sorusu soruldu. Devlet Hastanesi için ise şehrin 20 kilometre dışındaki hastaneye giden gidiş – geliş 250 TL taksi parası ödemek zorunda” eleştirisine sebep oldu. Erdoğan ise hastaneye raylı sistem kurulacağını bildirdi.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU GEÇİŞ ÜCRETİ UCUZ MU, PAHALI MI?

4 Temmuz 2019 Pazar Türkiye Gündemi Yorumu; özetle şöyle:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul – İzmir Otobanı ile Bursa Devlet hastanesi açılışını yaptı. Otoban için “geçiş ücretini yolu kullanan mı, yoksa kullanmayan mı ödeyecek” sorusu soruldu. Devlet Hastanesi için ise şehrin 20 kilometre dışındaki hastaneye giden gidiş – geliş 250 TL taksi parası ödemek zorunda” eleştirisine sebep oldu. Erdoğan ise hastaneye raylı sistem kurulacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 saat süren İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indiren İstanbul – İzmir arasındaki otoyolun açılışını yaptı. Erdoğan, 11 milyar TL’ye mal olan otoyol için devletin kasasından tek kuruş çıkmadığına işaret etti ve Kemal Kılıçdaroğlu’na “Buna ‘yap-işlet-devret modeli’ derler, Bay Kemal; senin aklın buna ermez” diye seslendi. 450 kilometrelik yolu 100 kilometre kısaltan ve 8 saatten 3,5 saate indiren otoyolun keyfini çıkarmanın bir bedeli var tabii. 1. sınıf araçların 256,3 TL, 2. sınıf araçların 410 TL, 3. sınıf araçların 486,9 TL, 4. sınıf araçların 645,8 TL, 5. sınıf araçların 815 TL ödemeleri gerekiyor. Eğer vatandaş, “256,3 TL’nin ne kıymeti var” der ve otobanı kullanırsa mesele yok. Otobüs de öyle. 410 TL ödeyecek olan otobüste, yolcu başına 10 TL artıyor bilet ücreti. Fakat otobüsler esas parayı “indir bindir” uygulamasından kazanıyorlar. Transit yolculukta bilet bedeline başka ilave ücret bindirirler mi? Bilmiyoruz. Birkaç ay içinde her şey belli olur. Beklenen araç geçmezse, o zaman vatandaş ödeyecek bu otoyolun bedelini. Ortalama günlük 75 bin araç garantisi var çünkü.

Erdoğan, Bursa Devlet Hastanesi hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Bursa'da hizmete açacağımız bin 355 yataklı şehir hastanemiz Bursa'nın güzelliğine güzellik katmış. Yüksek standartlara sahip bir şaheser… Ülkemizdeki şehir hastanesi sayısını 10'a, yatak sayısını da 13 bin 417'ye çıkarmış olduk. 10 adet hastanenin inşaatı sürüyor.” Bursa Şehir Hastanesi de yap-işlet-devret modeliyle yapıldı ve yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon lira. Bu hastanenin 25 yıl işletme hakkı inşaatı yapan firmaya ait! Hastanenin en fazla eleştirilen tarafından biri de şehrin 20 kilometre dışında olması. CHP Genel Başkanı Yardımcısı Aykut Erdoğdu, hastaneye gelen hastanın geliş – gidiş 250 TL taksi ücreti ödemesi gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan ise raylı sistem kuracaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin doğru yolda gittiğine de işaret etti ve faizin inişe geçtiğine vurgu yaparak; şöyle konuştu:

“Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum, enflasyon da düşecek. Yatırımcı kardeşlerime sesleniyorum; artık mevcut yatırımlarınızı genişletin. İstihdamı da artırın. Döviz kuru artık belli bir seviyenin üzerine çıkamıyor. Tüm vatandaşlarıma çağrıda bulunuyorum, herkes artık ekonomimizle ilgili spekülasyonlara kulaklarını tıkayıp, işine gücüne bakmalıdır. Önümüzdeki 1 yılı kazasız belasız geride bıraktığımızda yeni bir şahlanış dönemine gireceğiz.”

Türkiye’deki yatırımlar, enflasyon ve faizin artmasına, cari açığın büyümesine sebep oldu. Enflasyon ve faizi aşağı çekmek, cari açığı küçültmek için yatırımlar durduruldu. Hem ayrıca faiz 19,75 iken kim yatırım yapar? Hadi yaptı diyelim, cari açık büyümez mi? Ekonominin birkaç sene daha soğuması lazım. O da işsizliğin artması demektir. Esas problem de bu aslında! İşsizlik oranı yüzde 14,7 oldu ve işsiz sayısı 4 milyon 730 bin kişiye yükseldi. İş-Kur, Genç işsiz sayısındaki artışın yüzde 80’i aştığını bildirdi. 1 milyon 586 bin genç işsiz ve bunların 1 milyona yakını üniversite mezunu!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın doğusu ile ilgili olarak çok kararlı konuştu. "Afrin'e, Cerablus'a, El-Bab'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz” diyen Erdoğan; şu açıklamayı yaptı: “Biz bunu Rusya ile de ABD ile de paylaştık. Taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Biz bir yere kadar sabrederiz. O sabrın bir sonu var."

Ki, yarın ABD Heyeti geliyor Ankara’ya. Fırat’ın doğusu ile kurulması düşünülen “güvenli bölge” meselesini görüşecekler. Erdoğan’ın tam da böyle bir dönemde bu açıklamayı yapması, kamuoyuna “Bu sefer kesin galiba” dedirtti.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak