Tarih : 09.08.2019 - 21:30

KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMALAR?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile telefon görüşmesi yaptı ve “Güvenli Bölge”nin en kısa sürede hayata geçirilmesini istedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD’yi “oylama taktiği”ne girmemeleri hususunda uyardı. Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Gülen’in iadesi için ABD’ye ortak çağrıda bulundu.

KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMALAR?

9 Ağustos 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

ABD Heyeti 23 Temmuz’da Türkiye’ye geldi, değil mi? Bu heyet o gün Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ile “Güvenli Bölge” ve “Fırat’ın doğusu” hakkında görüşmeler yaptıysa da mutabakat sağlanamadı… ABD Heyeti gitti, tekrar geldi ve Milli Savunma Bakanlığı’nda bir araya gelen taraflar 5-6-7 Ağustos günlerinde aynı meseleleri müzakere etti. 7 ağustos akşamı mutabakat sağlandığını duyuruldu. Süreç şöyle işleyecekti: Türkiye’de bir “Müşterek Harekât Merkezi” ihdas edilecekti. Bu merkez, “Güvenli Bölge”’yi hayata geçirecekti. “Güvenli Bölge”nin de “Barış Koridoru”na dönüştürüleceği ve Türkiye’deki mültecilerin o bölgeye emniyetli bir şekilde yerleştirileceği ifade edildi.

Eğer mutabakat sağlanmışsa, hangi işin hangi zaman dilimi içinde gerçekleştirileceğinin de karara bağlanmış olması gerekir, değil mi? Bilinen tek şey; Fırat’ın doğusunda Türk ve ABD askerlerinin ortak devriye görevi yapacaklarıydı. Ki, bu da Türkiye’nin asla razı olmadığı bir konuydu. Türkiye, “Güvenli Bölge”nin TSK kontrolüne terk edilmesi hususunda ısrarcı davranıyordu!

Bugünkü açıklamalar, İki gün önce mutabakat sağlanmış olmasına rağmen hiçbir şey takvime bağlanmamış görüntüsü verdi!.. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile telefon görüşmesi yaptı ve Türkiye’nin güvenlik hassasiyetinin göz önünde bulundurularak “Güvenli Bölge”nin en kısa sürede hayata geçirilmesini istedi!

İbrahim Kalın’ın görüşmesi yetmemiş olacak ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Samsun’da katıldığı 11. Büyükelçiler Konferansı’nda bu defaki çalışma sürecinin Münbiç gibi olmayacağını vurgu yaptı ve “Münbiç’te olduğu gibi oyalama sürecine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Bu nasıl mutabakat? Masadan kalkalı daha iki gün oldu, Türkiye “sakın oylama taktiği olmasın” diyor. “Münbiç’te o numarayı yedik, burada yemeyiz” türü açıklamalar yapıyor!..

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, adımların sahada hızlı şekilde atılmadığı takdirde gerekenin yapılacağını söyledi ve “Ya birlikte teröristleri bölgeden temizleyeceğiz, ya da tek başımıza bunu yapacağız. Tıpkı Afrin’de ve Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi” ifadesini kullandı.

Bunların hepsi kafa karıştırmaktan öte bir işe yaramayan söz ve açıklamalardır! Eğer masada mutabakat sağlanmadıysa, neden “sağlandı” açıklaması yaptınız? Yok, mutabakat sağlanmışsa neden bir takvim açıklamıyorsunuz da tehditvari sözler sarf ediyorsunuz? ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İlerleme sağlanması memnuniyet vericidir” açıklaması yaptı!.. Pompeo hangi mutabakattan söz ediyor?

Gündemin bir diğer meselesi ise Ak Parti, İYİ Parti, CHP ve MHP tarafından yapılan çağrıydı. Dört parti Gülen’in iadesi için ABD’ye ortak çağrıda bulundu. Bütün bu gelişmeler yaşanırken Afrin’de YPG’nin gerçekleştirdiği saldırı neticesinde iki Türk askeri yaralandı.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak