Tarih : 16.02.2018 - 14:58

Merkel rica etti, gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı

Bir yıldır tutuklu olan gazeteci Deniz Yücel, serbest bırakıldı. Alman Dışişleri Bakanlığı tahliyeyi doğruladı. Merkel Deniz Yücel'isormuş, Bsşbakan Binali Yıldırım ise "En kısa zamanda tahl,ye olacağını umuyorum" demişti. Ertesi gün gazetevi Yücel tahliye oldu. Birkaç gün sonra tahiue edilseydi de "Türkiye'de hukuk var" diyenleri nispeten haklı çıkarsaydı olmaz mıydı?

Merkel rica etti, gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı

Alman "Die Welt"" gazetesi Türkiye temsilcisi Deniz Yücel'e tahliye kararı çıktı. Alman Dışişleri Bakanlığı da tahliyeyi doğruladı.

 

AVUKATI DUYURDU

Yücel'in avukatı Veysel Ok, twitter hesabından yaptığı açıklamada,"ve nihayet müvekkilim Deniz Yücel hakkında tahliye kararı çıktı" dedi.

18 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Yücel hakkında 18 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

 

BAŞBAKAN SİNYALİNİ VERMİŞTİ

 

Başbakan Binali Yıldırım, Merkel ile yapacağı görüşme öncesi Berlin-Ankara hattında gerilime sebep olan tutuklu gazeteci Deniz Yücel hakkında "Ben onun kısa zaman içinde serbest kalacağını umuyorum. Kısa bir sürede gelişme olacağı görüşündeyim" demişti.

 

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Deniz Yücel geçen yıl 14 Şubat'ta İstanbul'da kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat'ta da 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi'nde tutulan Yücel hakkında henüz iddianame hazırlanmadı. Almanya, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için Yücel'de dahil olmak üzere Türkiye'de siyasi gerekçelerle tutuklu bulunan altı Alman vatandaşının serbest bırakılmasını talep etmişti. Yücel'in Türk ve Alman vatandaşlığı bulunuyor.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak