Tarih : 19.08.2019 - 20:34

SİYASET YAPACAĞINI YAPTI; SÖZ YARGIDA!

Türkiye haftaya çok hızlı girdi. İçeride ve dışarıda operasyonlar gerçekleşti. 3 ilin belediye başkanı görevden alındı. İDLİB’de Türk konvoyuna hava saldırısı düzenlendi, 3 sivil öldü. Hakkâri, Şırnak ve Van’da “Kıran Operasyonu” başlatıldı. Bugünkü şok gelişmenin sonucunu doğru almak için yargı mekanizmasının iyi çalışması lazım.

SİYASET YAPACAĞINI YAPTI; SÖZ YARGIDA!

19 Ağustos 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi Yorumu:

29 ilde terör operasyonu başlatıldı! Son dönemin en büyük operasyonunda 418 kişi gözaltına alındı! HDP’li belediye başkanlarının görevden uzaklaştırıldığı Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yerine aynı ilin valileri kayyum tayin edildi! İçişleri Bakanlığı, 3 belediye başkanının görevden alınmasına gerekçe olarak “ihalelere fesat karıştırmak, PKK’lı teröristlerin cenazesine katılmak, terör örgütlerine destek vermek” suçlarını gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınması önemli operasyondur” dedi ve “Hükümete ve İçişleri Bakanı Soylu’ya desteğimiz tamdır” ifadesini kullandı.

CHP Sözcüsü Öztrak, "Seçilen başkanların görevden alınması hukuki değil, siyasidir. Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder" dedi ve kararın Saray’dan verildiğini ileri sürdü.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının ‘bu şekilde’ görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen belediye başkanlarının idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir” dedi.

PKK’ya karşı “Kıran Operasyonu” başlatıldı. Hâkkari, Şırnak ve Van’da başlatılan operasyona 129 TİM, 2 bin 300 komando katıldı.   

Temel Karamollaoğlu, “İktidarın bu tavrı hakkı dikkate almadığı gibi halkı da dikkate almamaktır. Bu tavır geleceğimize ve ülkemize zara verir” açıklamasını yaptı.

HDP’den yapılan açıklamada görevden almaların açık bir siyasi darbe olduğunu vurgu yapıldı ve şöyle denildi: "Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır."

MSB yaptığı son dakika açıklamasında "İDLİB'de 9 Numaralı Gözlem Noktasına intikal esnasında konvoyumuza bir hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. Mevcut anlaşmalara ve Rusya ile aramızdaki iş birliği ve diyaloğa aykırı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bugünkü operasyon PKK, PYD, ABD ve Rusya’ya gözdağı vermek için mi yapıldı; yoksa Ak Parti gemisini terk etmeye hazırlanan vatandaşın gözüne girmek için mi yapıldı anlaşılamadı? Cumhur İttifakı bu soruya “ülkenin bekası için yapıldı” cevabını verirken; Millet İttifakı, HDP ile Ak Parti’den ayrılmaya hazırlananlar “Ak Parti’nin bekası için yapıldı” cevabını veriyorlar. Erdoğan, bugünlerin sinyalini 31 Mart Seçimlerinden önce vermişti ancak belediye başkanlarının henüz 5 ayını tamamlanmamışken görevden alınmaları beklenmiyordu. Görevden uzaklaştırmalarda siyasi kararın ağır bastığı açık bir şekilde görülüyor! Olan oldu. Siyaset yapacağını yaptı. Esas bundan sonrası önem arz ediyor. Bugünkü operasyonun derhal yargıya devredilmesi ve hiçbir müdahale olmadan yargının vereceği tarafsız kararı beklenmesi gerekiyor; ülkenin bekası bunu gerektiriyor çünkü.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak