Tarih : 28.07.2019 - 19:55

Siyasetin tansiyonu bir türlü düşmüyor!

28Temmuz 2019 Pazar Türkiye Gündemi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni parti kurmayı “ihanet” olarak nitelendirmiş, kuranların “bedelini ödeyeceği” tehdidinde bulunmuşsa da sonbaharda Türkiye yeni partilerle tanışacağa benziyor. Ekonomi krizde. Siyaset bunalımdan çıkmıyor. Dış politikada çember daraldı. Meral Akşener, parlamenter sisteme işaret etti ve sandığı gösterdi.

Siyasetin tansiyonu bir türlü düşmüyor!

Ak Parti’nin önünde tek bir yol kaldı. En başta işsizlik olmak üzere ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi problemlerini çözmek!..  Çözdü, çözdü; çözemedi ‘Abbas yolcu!’ Şartlar Türkiye’yi o noktaya getirdi çünkü. Bu durum sadece Ak Parti’nin yaşadığı bir durum değildir, onu da söyleyeyim. Geçmiş iktidarlar da aynı akıbeti paylaşmışlardı.

İşsizlik tehlikeli boyutlara geldi. İktidar, ekonominin dümenini İMF’ye teslim etmemek için direniyor. IMF’nin yapacağı “zam”ları kendisi yapmaya karar vermiş olmalı ki, büyük zamlar yapıyor. Ekonominin ateşini düşürmek için “küçülme”yi göze almışa benziyor. IMF’nin bir başka politikası da “kemer sıkma” politikasıdır; onu da yapması lazım tabii.

Piyasada para yok. Kamu kurumları neredeyse tüm yatırımlarını iptal etti. Belediyeler borç batağında. Şirketler, “can suyu” istiyor. İflaslar başladı. Yeni iş alanları açılmıyor. İşten çıkarmalar rutin hale geldi.

Ülke siyasi bunalım içinde. Erdoğan her ne kadar Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma teşebbüslerini “ihanet” olarak nitelendirmiş ve “bedelini öderler” demişse de Türkiye’nin sonbaharda yeni partilerle tanışacağı kesinleşti. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partili cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi ve “parlamenter sistemde mutabakat sağlanmazsa, sandık kaçınılmazdır” dedi. Akşener ayrıca, hakkında açılan “FETÖ” soruşturmasına dikkat çekti ve savcıya seslenirken “çağırın ifade vereyim” dedi. İfadesinin kayıtlara geçmesini isteyen Akşener, “kayıtlara geçmeden dedikodu olarak kalıyor” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dünkü açıklamalarına çok sert tepki gösterdi ve “partimizle ilgili ipe sapa gelmez laflar konuşmuştur. 23 Haziran seçimleri öncesinde Öcalan’ın mektubunu tercüme etmeye soyunmuştur. Devlet Bahçeli önce TRT’ye, Osman Öcalan’a ve Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaran yönetime laf söylesin” ifadesini kullandı.

Sözün özü: Ekonominin ateşi çıktı. Siyaset kazanı kaynıyor. Dış politikada çember daraldı. Vatandaş zamdan bunaldı. Hepsinden önemlisi de vatandaştaki laf değil icraat beklentisi.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak