Tarih : 05.08.2019 - 21:13

TİRÜBİNE OYNAMAKLA PROBLEM ÇÖZÜLMEZ!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık” demişti. ABD’den gelen askeri heyet ikinci kez masaya oturdu. Milli Savunma Bakanlığı’nda yapılan toplantıda ABD, Türkiye’nin 15 kilometre derinliğinde bir koridor açmasını ve açılan “Güvenli Bölge” güvenliğinin Türkiye ve ABD tarafından ortak sağlanmasını teklif etti. Türkiye ise “Güvenli Bölge”nin 30-35 kilometre derinliğinde olması yönündeki teklifini bildirdi.

TİRÜBİNE OYNAMAKLA PROBLEM ÇÖZÜLMEZ!..

5 Ağustos 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

Türkiye’de işlerin yoluna girmesi için iktidarın yerine getirmesi gereken birinci şart, türbinlere oynamayı bırakmasıdır. İkinci şart ise reformdur. Hukuk, ekonomi ve siyaset kilitlendi. Reform olmadan sistemin işlemesi imkânsız hale geldi. Erdoğan her kürsüye çıkışında “sistem işliyor”, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tünelin ucundaki ışık göründü” dese de reel hayat bu söylenenleri doğrulamıyor. İşsizlik, büyük problem! 5 milyona dayanan işsiz sayısı düşmüyor, aksine artıyor!  Enflasyon temmuz ayında bile yüzde 1,36 artış gösterdi ve yıllık enflasyon yüzde 15.72'den yüzde 16,65 seviyesine çıktı. Faiz, yüzde 19,75! İç ve dış tasarruf sahipleri şu an bekliyorlar. Faiz düşerse dövize, döviz düşerse faize geçecekler.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan firmalara kredi desteğine ilişkin ortak açıklama yapıldı. 3 kamu bankası, 11 bin 500 firmaya 5 milyar 200 milyon TL kredi tahsis ettiklerini duyurup kredinin 1 milyar 700 milyon TL’lik kısmının kullandırıldığı bilgisini verdiler. Bu gibi açıklamaların “moral” verici bir yanı varsa da ekonomik değeri yoktur. İşletmeleri problemleri çok büyük çünkü!

Ekonomi böyle de dış politika farklı mı sanki? Orası da dökülüyor!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün “Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık” demişti. Bugün ABD’den ikinci kez gelen heyet Milli Savunma Bakanlığı’ndaki toplantıya katıldı. Konu, “Güvenli Bölge” ve Fırat’ın doğusu” idi. ABD, 15 kilometre derinliğinde bir koridor teklif etti. Türkiye ise koridor derinliğinin 30-35 kilometre olması, YPG ve PKK’ya verilen silahların geri alınması önündeki talebini iletti. Anlaşma gerçekleşmedi tabii. Müzakerenin yarın da devam edeceği bildirildi. PYD/YPG güçleri, Suriye sınırından 30-35 kilometre içerisinde bulunuyorlar. Türkiye’nin YPG ve PKK ile mücadele etmesi için 3o 0-35 kilometre derinliğindeki koridora girmesi lazım. Ayrıca Fırat’ın doğusunun TSK’nın kontrolünde olması lazım ki, güvenli bölgenin bir anlamı olsun. ABD ise Türk ve ABD askerlerinin birlikte devriye gezmesini istiyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 11. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Türkiye’nin “Güvenli Bölge” ve “YPG/PKK” ile ilgili teklifini ABD’ye bildirdiklerini ifade eden Çavuşoğlu,  Doğu Akdeniz ile ilgili "Bu bölgeye ilgi gösteren herkese mesajımız tektir. Bizimle işbirliği zemininde buluşun, herkes kazansın" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu ayrıca “Yeniden Asya” açılımından bahsetti ki, Türkiye ilk defa telaffuz ediyor bu kavramı. İçi dolu mudur, boş mudur bilinmiyor ama böyle bir eksen kayması Türkiye’yi nereye taşır, onun iyi hesaplanmış olması lazım. Kritik bir dönemde böyle bir açılımdan söz etmenin tek sebebi blöf olamaz!  

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak