Tarih : 20.10.2019 - 20:43

Trump ile yapılan anlaşmaya Putin’in de uyacağına aklınız yatıyor mu?

Türkiye, ABD ile bir anlaşma yaptı. ABD’nin askerlerini ve YPG militanlarını 32 kilometre derinliğe çekeceği sözünü vermesi üzerine TSK operasyonu 5 gün süreyle durdurdu. Velev ki ABD askerini ve teröristleri bölgeden çekti diyelim. ABD’nin çıktığı bölgenin üç katı bir toprak, Rusya destekli Suriye Rejim güçlerinin kontrolünde! Rusya ve Suriye bu bölgeyi terk edecek mi? Yoksa “ABD ile yaptığın anlaşma bizi bağlamaz” deyip kapıyı kapatacak mı?

Trump ile yapılan anlaşmaya Putin’in de uyacağına aklınız yatıyor mu?

20 Ekim 2019 Pazar Türkiye Gündemi Yorumu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de görüşeceği Putin’den tıpkı ABD Başkanı Trump’tan istediği gibi Türkiye’ye 30 kilometre derinliğe inme imkânı verilmesini istemeye hazırlanıyor. Erdoğan, Güvenli Bölge genişliğinin 444 kilometre olması gerektiğini söyledi. ABD, bu alanın 120 kilometre uzunluğundaki kısmını boşaltma sözü verdi. Geride 324 kilometrelik bir alan kaldı. Ki, bu alan, Rusya destekli Suriye Rejim güçlerinin elinde buluyor.

 

22 Ekim Salı günü Erdoğan’ın Putin’den, o 324 kilometrelik alanın TSK ve Suriye Milli Ordusu’na terk edilmesini istemesi bekleniyor. Da… Putin ve Esad “Suriye Milli Ordusu”nu terörist olarak kabul ediyor! Meseleye Esad ve Putin gözüyle bakıldığında; Türkiye’nin kendilerinden “Ordunuzu çekin ve o alanı; bizim müttefikimiz, sizin ise ‘terörist’ dediğiniz Suriye Milli Ordusu’na terk edin” gibi bir talepte bulunması söz konusu.

 

Erdoğan bu konuda söyleyeceğini söyledi. “Sayın Putin’le görüşeceğiz. Olursa olur, olmazsa 120 saat biter bitmez, operasyona başlarız” dedi net bir şekilde.

 

ABD askeri, Resulayn -Tel Abyad arasındaki alanı boşalttı. Bölgede kalan teröristler ise taciz ateşine devam ediyorlar. Bir kısmı ise ambülanslarla çekiliyor. Milli Savunma Bakanlığı gelişmeleri an be an takip ettiğini açıkladı. MSB’nin yaptığı bu açıklamaya göre 86 araçlık bir konvoy bölgeyi terk etti. 22 noktaya da taciz ateşi açıldı!..

 

ABD Başkanı Trump “ufak tefek çatışmalar var ama çekilme sürüyor” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 120 saatin sonunda bir terörist dahi kalmamalı” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “120 saatlik bir süre var. Buna uyulduğu takdirde ne âlâ. Uyulmazsa, 120 saatin sonunda tepelerine binmeye devam ederiz” ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 günde bin 500 kilometrekarelik bir alanın kontrol altına alındığını 765 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Tel Abyad’da PKK/PYD’li teröristlerin açtığı taciz ateşinde Uzman Onbaşı Sefa Fındık şehit oldu. Bir asker de yaralandı. Hakkâri Şemdinli’de teröristlerle çıkan çatışmada Piyade Er Sezai Ekşioğlu şehit düştü.

 

Erdoğan’ın Putin ile görüşmeden pek de ümitli olmadığı görülüyor. Haksız da sayılmaz hani. Putin Erdoğan’a PYD/YPG ile ilgili olumlu bir şey söylemesinin imkânı yok bir kere. Ayrıca Türkiye için PKK ne ise Suriye için de Suriye Milli Ordusu o! Türkiye’nin teröristi, PKK; Suriye’nin teröristi ise Suriye Milli Ordusu!.. Tek bir fark var; Beşar Esad Suriye Milli Ordusu için “Benim halkımı bana karşı Erdoğan ayaklandırdı” diyor ve muhtemel anlaşmalara açık kapı bırakmayı da ihmal etmiyor. Erdoğan ise PKK/YPG için “inlerine gireceğim ve hepsini etkisiz hale getireceğim” diyor. Açık kapı yok yani!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak