Tarih : 18.08.2019 - 20:44

TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DE HAVANDA SU MU DÖVÜYOR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Doğu Akdeniz’de neden yok” diye bir soru sordu. Hükümet, “Var, hem de üç sondaj gemisiyle var” cevabını verdi. Kılıçdaroğlu’nun sorusu mu anlaşılmadı, İktidar’ın cevabı mı anlaşılmadı?

TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DE HAVANDA SU MU DÖVÜYOR?

18 Ağustos 2019 Pazar Türkiye Gündemi Yorumu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda “Doğu Akdeniz’de herkes orada… ABD, Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi orada, Katar, Mısır orada bir tek Türkiye yok! Neden” diye sormuştu. Kılıçdaroğlu Mısır’la barış teklifi de yaptı. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bugün Kemal Kılıçdaroğlu’nun o sözlerine sert tepki gösterdi ve “en temel bilgilerden yoksun bir açıklama” yorumunu yaptı. Çelik “Hayrettin Paşa. Yavuz ve Fatih sondaj gemileri, KKTC açıklarında uluslararası sularda sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Kılıçdaroğlu KKTC’nin haklarını koruyan gemileri Yunanistan’ın sanıyor herhalde” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “ABD, Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi orada, Katar, Mısır orada bir tek Türkiye yok! Neden yok” diye sorarken gerçekten Sağır Sultan’ın bildiği bir meseleyi bilmiyor da mı soruyor? Yoksa, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj yapmasının imkansızlaştırıldığı hususunda bir bildiği var da onun için mi soruyor?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarında Türkiye'nin hakkı olduğunu ifade etmiş ve ardından da geçmişte yapılan hatalara dikkat çekerek; şöyle konuşmuştu:

“2004 yılında Güney Kıbrıs Rum Kesimi AB'ye girerken Türkiye'nin veto hakkını kullanması lazımdı, kullanmadı. Sayın Erdoğan, o dönemde Rahmetli Denktaş’a yapmadığını bırakmadı. Şimdi o Kıbrıs, Akdeniz’de Erdoğan’ın karşısına dikiliyor. İYİ Parti kurulduğundan beri ‘Ege’de taviz vermeyin’ diye uyarıda bulunuyoruz. Adasından vazgeçen, denizine sahip olması mümkün mü?”

Özetleyecek olursak… Kılıçdaroğlu üç geminin varlığından bihaber olabilir mi? Ya da Türkiye, Erdoğan’ın geçmişte yaptığı hatalardan dolayı bugün Kıbrıs’ta dışlanmış olabilir mi? Bu sorular çok önemli sorular ve tarih bu soruların cevabını verecektir!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak