Tarih : 16.08.2019 - 20:38

TÜRKİYE “OYALAMA” DİYOR; ABD OYALIYOR!

Türkiye ile ABD arasındaki Güvenli Bölge görüşmeleri sürüyor ama sonuç yok! “Mutabakat sağlandı” şeklindeki açıklamalar ise görüşmeyi sürdüren heyet temsilcilerinin kendi aralarındaki mutabakatı ifade ediyor. Ülkeler arasında henüz bir mutabakat alınmış değil yani!

TÜRKİYE “OYALAMA” DİYOR; ABD OYALIYOR!

16 Ağustos 2019 Cuma Türkiye Gündemi Yorumu:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gitti. Akar, ABD heyeti ile görüşmeleri sürdüren TSK temsilcilerinin, YPG’nin bölgeden çıkarılması ve ellerindeki silahların geri alınması hususunda mutabakat sağladığını bildirdi. Akar ayrıca “tünel, mevzi ve benzeri tahkimatın da bir bütün halinde ele alınıp bunların tamamının tahrip edilmesi konusunda ABD’li muhataplarımızla anlaştılar” ifadesini kullandı. Akar’ın açıklamasından Türkiye ile ABD arasında varılan bir mutabakatı değil de temsilciler arasında sağlanan bir mutabakatı anlamak lazım. Değişebilir yani. Hulusi Akar, Birleşik Müşterek Harekât Merkezi’nin önümüzdeki hafta tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağını da belirtti.

Hulusi Akar, “Oyalama taktiğine izin vermeyeceğimizi net bir şekilde bildirdik” ifadesini kullandıysa da ABD, “Müşterek Harekât Merkezi”, “Müşterek Güvenli Bölge”, “Müşterek Devriye Görevi” diye diye oyalıyor! Türkiye ise sürekli çelişkili açıklamalar yapıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada “Suriye Merkezi Hükümeti, güvenli bölge çalışmalarını destekliyor” demişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Terörle mücadele faaliyetleri için Şam'ın onayı alınmalı. Burada egemen bir ülke söz konusu olduğu için bu, ilk ve mutlak şarttır” açıklamasını yaptı. Zaharova, "Suriye'nin bölgelerinin hiçbir gerekçeyle koparılamayacağını ve bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz" dedi. İzin olmadığı gibi onay da yok demek ki!..

Suriye meselesi netleşeceğine, her geçen gün karmaşıklaşıyor. “Mutabakat sağlandı” denilen konular tekrar tekrar ele alınıyor ve Türkiye için olumsuz sonuçlar doğuyor. Gerçi olumlu olanın ne olduğu da meçhul!

Bari ekonomide yüz güldüren bir sonuç alınsaydı; o da yok! TÜİK sanayi üretimi endeksine göre haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 azalırken bir önceki aya göre de yüzde 3.7 düştü. Ki, sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0.3 düşmesi bekleniyordu. Memurlarla yapılan zam görüşmesi de kötü! Sendika 8+7 bekliyordu, hükümet 3,5+3 zam verdi. Sendika görüşme masasını terk etti.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak