Tarih : 15.11.2019 - 21:38

Ülkeyi kralcılar mı yönetiyor?

Son günlerde kralcılar öne çıktı. Erdoğan’a dahi olumsuz bir şey söyleme hakkı tanımıyorlar. Gece-gündüz Türkiye’nin çok büyük kazanımlar elde ettiğini açıklıyor ve Erdoğan’ı “dünya lideri” ilan ediyorlar. Bunu bir bildikleri var da onun için mi yapıyorlar? Yoksa onlar da panik havasına girdiler de şaşkınlıkla mı öyle yapıyorlar? Anlaşılamadı!

Ülkeyi kralcılar mı yönetiyor?

15 Kasım 2019 Cuma Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir an için “kral” olduğunu düşünün. Çevresindekiler de “kralcı” olsun! Kral, “ABD ve Rusya sözlerini tutmadı” diyor. Kralcılar ise “ABD ve Rusya Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ tezini kabul etti” deyip Türkiye’nin büyük bir zafer kazandığını iddia ediyorlar. Kral’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, terörist elebaşı "Mazlum Kobani" kod adlı Ferhat Abdi Şahin'in Beyaz Saray’a davet edilmesine ilişkin bir açıklama yaptı ve "Kırmızı bültenle aranan bir teröristin ayaklarının altına kırmızı halı sermek; sevdiklerini şehit vermiş birçok Türk ailesine hakaret etmektir" değerlendirmesinde bulundu. Bu açıklamanın Erdoğan’ın dün döndüğü ve “başarı mı, değil mi” tartışmalarının yapıldığı Washington ziyaretinin hemen ardından gelmesi, “Kral ile kralcılar arasında bir iletişim kopukluğu mu var” sorusunu akıllara getirdi!.

 

Kral’ın ifadelerinden “Yahu bu işte bir terslik var” demek istiyor gibi bir anlam çıkarılabilir aslında ama kralcılar asla izin vermiyorlar buna! “Olur mu efendim” diyerek; el, etek öpüp gaz veriyorlar:  “Sizin gücünüz karşısında çaresiz kalan Trump, şaşkınlıktan ne yapacağını bilemez hale geldi. Aklı başında olsa, Mazlum Kobani’yi Beyaz Saray’a çağırır mıydı hiç? O’nun şu anki ruh hali, Kemal Sunal’ın Şark Bülbülü Filmi’ndeki ‘Mazlum’ durumunda! İki üç gün sonra kendine gelecek ve zat-ı alinize bir özür mektubu gönderecektir mutlaka! Müsterih olun siz!”

 

Muhalefet rahat durmuyor tabii. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ortaya “Erdoğan, Washington’dan eli boş döndü” diye bir iddia attıysa da, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, anında cevap verdi ve “İstediğimiz aldık” deyip Trump’ın Erdoğan’a yazdığı o küstah mektupların Trump’a “takdim” edildiğine dikkat çekti.  Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Her şey çözüme kavuşturulacak diye bir beklenti yoktu” deyip ahalinin sabırlı olmasını istedi.

 

Ahali sabır gösteriyor göstermesine ama işsizlik rakamları, çuvala sığmıyor. Yine yüksek çıktı! Geçen seneye göre yüzde 14 oranında artış gösterdi ve işsiz sayısı, 4 milyon 650 bine çıktı! Cumhuriyet tarihinde bir rekor kırmış olmasına rağmen, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, bu rakamların makyajlı olduğunu ileri sürdü ve işsiz sayısının 7-8 milyonları aştığını söyledi! Kralcıların ona da bir cevabı vardı tabii. “İşsizlik” diye bir şey yokmuş da vatandaş iş beğenmiyormuş!

 

En acısı ise son bir hafta içinde üç ailede yaşanan dramdı. Önce İstanbul-Fatih’te 4, sonra Antalya’da 4, bugün de Bakırköy’de üç kişilik aile siyanür içerek intihar etti. Sebep: Geçim sıkıntısı ile gelen bunalım! Allah korusun, bu, çok tehlikeli bir durumdur. İnşallah başka yaşanmaz ama iş insanlarının böyle bir eğilim içinde olduğu yönünde bazı sözlerin kulağımıza çarptığını söylemek zorundayız!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak