Tarih : 03.08.2019 - 11:42

VATANDAŞ İŞ, AŞ, EŞ İSTİYOR!..

Hükümet Enflasyon düşüyor, faizler düşüyor, hayat güzel oluyor diyor ama elektrik ve doğalgaza bir çırpıda yüzde 14,97 zam yapmaktan da çekinmiyor. İktidar “kemer sıkma” politikası uyguluyor. Başka çaresi yok çünkü. De… Vatandaş razı gelecek mi buna? İşsizlik büyük risk! Hemen her ailede bir işsiz var!

VATANDAŞ İŞ, AŞ, EŞ İSTİYOR!..

2 Ağustos 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

İktidar vatandaşa “ekonomi dengelendi” dedi, Merkez Bankası “politika faizi”ni 425 baz puan düşürdü, kamu bankaları konut sahibi olmak isteyenlere yüzde 0.99 faizle uzun vadeli kredi vermeye başladı. Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahminini yüzde 13.9 çekti. Vatandaş “hah, ucuzluk başladı” demeye hazırlanıyordu ki, doğalgaza yüzde 14.97 zam geldi!.. Yakın zamanda elektrik de yüzde 14,98 zamlanmıştı!.. İktidar, doğrusunu yapıyor aslında. IMF’ye gitse, o da “kemer sıkma” politikası uygulatacaktı. Krizden çıkmanın başka çaresi kalmadı çünkü. Kamu harcamalarını kes ve yapabildiğin kadar zam yap!.. İktidar, IMF’nin yapacağını kendisi yapmaya çalışıyor ve IMF’nin kucağına düşmenin getireceği prestij kaybını bertaraf etmek istiyor! Başarılı olur mu? Şimdiden bir şey söylemek zor! Artan işsiz sayısı dengeleri bozabilir mesela! Zamların ağır gelme ihtimali de var tabii! İktidarın, “düşman”, “illet”, “zillet”, “FETÖCÜ”, “Terörist” gibi mermileri vardı, onları da kullandı bitirdi!

 

Hem iktidar partisinde, hem Cumhur İttifakı ortağı MHP’de homurtular arttı, çatlaklar büyüdü. Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinden ayrılıp yeni parti kurmaya çalışan Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan’ı “hain” ilan etti ve onların çok ağır bedel ödeyeceğini söyleyerek; partiden kopacak olanlara gözdağı vermeye çalışıyor. Devlet Bahçeli ise gidenlere çağrı yaptı. Bu nokta en son nokta!

 

Toplum daha fazla gerginlik istemiyor. Kutuplaşmanın ne kadar zararlı olduğunu yaşadı, gördü insanlar. Hele, içi boş sözlerden bıktı. Vatandaş, sükûnet istiyor. Hemen her ailede bir işsiz var. Oğul, babasından harçlık istemeye utanıyor! Baba, oğlunun işsiz kalmasına üzülüyor.! Eskiden “Türkiye bölge lideri oldu, yakında dünya lideri olacağız” türü sözler etkili oluyordu; şimdi o da kaybetti etkisini! Hayal bitti, toplumun ayakları yere değdi. Beklentiler değişti. Ekonomide, hukukta, siyasette reform yapılmadan bu beklentilere cevap vermek oldukça zor… Hatta imkânsız! Hayal tacirliği karın doyurmuyor artık. İnsanlar iş istiyor, aş istiyor, eş istiyor!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak