Yazarlar

Hasan Sezer

Hasan Sezer

Gerçek değeri nedir?

Ülkemiz gündemini meşgul eden konulardan bir tanesi de Adapazarı Arifiye’deki Tank-Palet Fabrikası’dır. Bundan 8-10 yıl önceleri bu fabrika iktidar yanlısı olanlar için paha biçilmez konumda idi. Bu fabrikada, başta Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki tüm tank ve zırhlı araçların bakım ve onarımlarının yapıldığı ayrıca başta Fırtına obüsleri olmak üzere pek çok stratejik askeri araç ve gerecin üretiminin yapıldığı anlatılıyor ve nerden nereye diyerek de gelinen noktada edinilen başarılara vurgu yapılıyordu. Küçük oğlum Serdar da, askerliğini Hakkâri- Çukurca Işıklı karakolunda yapmıştı. O da kullandığı Fırtına obüslerinin teröristler için oldukça caydırıcı olduğundan bahsetmişti.

 

Alırken kaç, satarken kaç kilo?

 

Ticari sebeplerle 30 yıla yakın bir süre Trakya’yı adım adım dolaştım. Köylerinde o dönemlerde genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşılırdı. Şimdilerde, gençler çalışmak için büyük şehirlerin yolunu tutsa da tarım ve hayvancılık yine de devam etmektedir. Trakya insanı neşelidir. Alışverişte üçe beşe bakmaz. İhtiyacı varsa zarar edeceğini bile bile malını satar. Köylerde hayvan alıp satanlara Cambaz denir. Kamyonları ile köy köy dolaşırlar. Bazen alırlar. Bazen de satarlar. Köyün birinde sık sık karşılaştığımız cambazlardan birine şaka yollu; “ Pehlivan bana bak bakalım. Alıcı gözüyle kaç kiloyum? Satıcı gözüyle kaç kiloyum?” diye sordum. O da beni iyice bir süzdü ve “Agacım seni almaya kalksam 70 kilosun. Satmaya kalksam 120 kilosun” dedi. Tabii bu işin esprisi idi. Ama hayvan alım satımında aşağı yukarı buna benzer durumlar oluyordu.

 

Bu Fabrikanın gerçek değeri bilinmez mi?

 

Bilindiği gibi bu fabrika Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC firması ile Katarlı ortaklarına 25 yıllığına devredildi. Devir gerekçesi olarak da bu ortakların fabrikayı 50 milyon dolarlık sermaye ile modern hale getireceği ve burada başta Altay tankları olmak üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan askeri mühimmatların yapılacağı duyuruldu. İşte burada CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu devreye girerek, 20 Milyar dolarlık bir fabrikanın 50 milyon dolarlık yatırım için peşkeş çekilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Sayın partili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu bilgisizlikle suçlayarak, kamuoyunun bildiği cevapları verdi ve çarşı bir anda karıştı. Televizyonlarda açık oturumlar bir birini takip etti. İktidarı kayıtsız şartsız destekleyen iki medya mensubundan biri bu fabrika için; “Bu fabrika şu anda tabiri caiz ise çöp” tabirini kullandı. İş ne yazık ki; Trakya köylerinde yapılan hayvan alım satımına döndürüldü. Bu fabrika 1974 yılında kurulmuş. Öyle veya böyle Silahlı Kuvvetlerimizin kullandığı pek çok araç edevatın bakımını ve imalatını yapmış. Benim kafama takılan konu şu: 17 yıllık istikrarlı bir iktidar döneminde bu fabrika daha iyi bir konuma getirilemez miydi? Getirilememiş ise bu konuda iktidarın ve onun görevlendirdiği adamların burayı değersizleştirmesi doğru mudur? Aksine burası değerli bir konumda iken sırf Ethem Sancak yararlansın diye değersiz gösteriliyorsa bu doğru mudur?

 

Benim anladığım

 

Ben 40 yıllık tecrübem ışığında şunu anlıyorum ki; Her iktidara gelen iyi niyetlerle geliyor. Bir süre sonra ise devlet imkânlarını ele geçirince har vurup harman savuruyorlar ve devlet kapısı nemalanma kapısı oluyor. Eğer bu yanlış uygulamalardan kurtulamazsak, bir arpa boyu bile yol alamayız.

BizGençler