Yazarlar

Hasan Sezer

Hasan Sezer

Var mı bana yan bakan?

Temel bir süre vücut geliştirme sporuna gider. Arkadaşları da onu gayrete getirmek için konuyu biraz da abartarak; “Temel senin artık sağ yumruğun öldürür, sol yumruğun süründürür. Senin önünde kimse duramaz” derler. Temel de bu durumda kendisini dev aynasında görmeye başlar. Öyle ki bir gün mahalle kahvesine dalarak; “Heyyt, var mı bana yan bakan” diye nara atar. İşe bakın ki; o gün de değil mahallenin, tüm şehrin en namlı kabadayısı orada bulunmaktadır. Anında ayağa kalkar ve “Var ulan, gel bakalım boyunun ölçüsünü alayım” deyince; Temel’in kafasında şimşekler çakar ve anında kendini toparlayarak; “var mı lan bana ve abime yan bakan” diyerek durumu idare etmeye çalışır.

 

İki ağır abi, Amerika ve Rusya!

 

Kabul etsek de etmesek de Amerika ve Rusya Dünya üzerinde hâkimiyet kurmuş durumdadırlar. Ancak bu hâkimiyetlerini kurarken ve devam ettirirken, önce bölge ülkelerini ve ülkeler içerisindeki ırk ve mezhep ayrılıkları başta olmak üzere fitne fesat çıkarabilecekleri her fitili ateşlemekte, sonra da bu durumdan azami ölçüde yararlanarak bu ülkeleri sömürmektedirler. Kısacası derenin taşı ile derenin kuşunu vurmaktadır. Durum böyle olunca elbette elimizi kolumuzu bağlayıp oturmayacağız. Bu duruma düşmüş ülkeler hakkında hüküm yürütmek bize düşmez. Ama kendi memleketimiz için birkaç söz etmek elbette hakkımızdır.

 

İlk önce birlik olmalıyız

 

Tarih boyunca sayısız Devlet kurmuş bir milletiz. Bu devletler içerisinde sayısız farklı ırktan, milletten insanlar, yüz yıllar boyunca rahat ve huzur içerisinde yaşamışlar. Bu gün de aynı şekilde yaşamamız mümkündür. Ancak bu nasıl olacak derseniz; benim demem odur ki önce çok okumalıyız. Sağlam kaynaklardan doğru bilgiler edinmeliyiz. Önce kendimizi düzeltmeliyiz. Kısacası kendi yanlışlarımız konusunda acımasız, diğer insanlara karşı ise anlayışlı olmalıyız. Olur olmaz kaynaklardan edindiğimiz, yarım yamalak bilgiler bizi her zaman yanıltır. Doğruyu öğrenmek ve kabul etmek bizi küçültmez. Aksine yüceltir.

 

Ülke olarak ekonomik olarak güçlü olmalıyız

 

Şu bir gerçektir ki, eğer ekonomik bağımsızlığımız yoksa her konuda başka devletlere bağımlı kalırız. Ekonomik bağımsızlığın yolu da kaliteli ve aranan ürünler üretmekle ve bunları uygun şekilde pazarlamakla mümkün olur. Bunu sağladığımız anda da, daha rahat düşünür ve daha rahat kararlar veririz. Unutmayalım ki; Rusya, Amerika, İngiltere, Fransa ve diğer emperyalist milletler, sömürgeciliği buldukları yandaşları vasıtası ile uygulamışlardır. Bizler uyanık olursak, bu sömürgeci ülkeler elbette zayıflayacaklardır. Gün, sen ben kavgası yapma günü değil birlik olma günüdür.

BizGençler