Yazarlar

Hasan Sezer

Hasan Sezer

Virüsten daha tehlikeli olan nedir?

1990 yılında, hatırlanacağı üzere Körfez savaşı paniği yaşanmıştı. Bizimle doğrudan ilgisi olmamasına rağmen, fısıltı gazetesi kulaktan kulağa öyle haberler uçurmuştu ki;  insanlar sanki ülkemiz savaşa girecekmiş gibi panik içerisine itilmişti. Oysa o yıllarda da hiçbir malın sıkıntısı yoktu. Pek çok firmanın bayiliğini yaptığım iş yerime adeta vatandaşlar hücum ediyordu. Sabahın erken saatlerinde uzun kuyruklar oluşuyor, insanlar neredeyse bir yıllık ihtiyaçlarını almaya çalışıyordu. Her gelen müşteriye panik yapmanın ve mal stoklamanın gereksiz olduğunu anlatmaya çalışsak da dinleyen olmuyordu. Kısa zamanda fırsatçılar, zaten devamlı yükselen ürün fiyatlarına, daha da ve acımasızca zamlar yapmışlardı. Sattığımız her ürünü neredeyse iki katına almıştık. Stoklayıp satmayanlar ise servetlerine servet katmışlardı. Neyse ki,  Körfezdeki gerginlik ülkemize sıçramadı. Yaşadığımız panik ve kargaşa yanımıza kâr kaldı. Bir süre sonra evlerinde gıda maddesi stoklayanlar, ürünlerin böceklendiğinden şikâyet etmeye başladılar.

 

Geçen yıl Patates Soğana saldıranlar

 

Bildiğiniz üzere geçen yıl da sanki her gün patates soğan yenecekmiş gibi, ana gündem maddemiz, bu ürünleri stoklayanlar olmuştu. Belediyelerin açtığı tanzim satışlarda vatandaşımız uzun kuyruklar oluşturmuştu. Hiç unutmuyorum, Ufuk kardeşimizin babası vefat etmişti. Büyük Çekmece ilçesinin Tepecik semtine gitmiştim.  Öğle namazına daha bir hayli vakit vardı. Caminin avlusu insan kaynıyordu. Cenazeye gelenler sanmıştım. Meğer vatandaş, Cami avlusuna kurulmuş tanzim yerinden kilolarca patates, soğan almakla meşguldü.  Bu yıl ise sanki her yer patates dolu, alanlar bir ya da iki kilo alıp evlerinin yolunu tutuyorlar. El bette ki; doğru olanı da budur. İhtiyaçtan fazlasını alıp, israfa sebep olmak akıl kârı değildir.

 

Panik yaparak virüsten korunamayız

 

Korona virüsü maalesef ülkemize de geldi. Yetkililer ve işin uzmanları korunma yöntemlerini devamlı açıklıyorlar. En önemli korunma yöntemi elbette ki temizlik. El ve vücut temizliğine dikkat edersek, aynı zamanda sağlığımızı tehlikeye atacak davranışlardan uzak durursak, bu virüsün zararına yakalanma riskimiz azalır. Lütfen panik yaparak ihtiyacımızdan fazla ürün almayalım. Böyle yapmak bize bir fayda sağlamadığı gibi, hem bu ürünlerin fiyatlarının artmasına hem de gerçek ihtiyaç sahiplerinin mağdur olmasına neden olur. Aklıselim davranıp, uzmanların ve yetkililerin tavsiye ve talimatlarına kulak verelim.

 


16-03-2020

BizGençler