Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

1 milyon lira kazanan Arda Ayten’in meziyetlerini neden görmüyoruz?

Arda Ayten isimli 19 yaşındaki genç on kıtadan oluşan İstiklal Marşı’nı ezbere bildiği ve içindeki kelimeleri tespit edip atv kanalındaki “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında sorulan soruların tamamını cevaplandırdığı için 1 milyon lira kazandı. Türkiye, Arda Ayten’i “İstiklal Marşı’nı ezbere bildi” diye alkışladı ve bir milyon lirayı ne yapacağıyla yakından ilgilendi!..

 

Hepsi bu mu? Arda Ayten’in meziyetleri ne oldu?

Bu genç, süper zekâ bir kere… Neden o özelliğine ilgi gösterilmedi acaba? Sadece İstiklal Marşını ezbere bilmiyor, lisan konusunda da süper! Kıt bütçesine rağmen senede 150 kitap okuduğunu da söyledi ama o tarafı kaynadı gitti!.. Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Arda Ayten, “Yarışmadan önceki gelirlerimle belli başlı sayıda kitap okumuştum, şimdi 1 milyon lirayı düşününce 50 bine yakın kitap alabilirim” dedi. Kazandığı bir milyon liranın tamamını kitaba yatırmayı düşünecek kadar okuma düşkünü bir genç. Neden bu hususiyetini konuşmuyoruz?

 

Arda Ayten “gelecek yaz öğrenebildiğim kadar lisan öğreneceğim” de dedi. Ki, çok önemli bir kriter olmasına rağmen neden kimsenin dikkatini çekmedi bu?

 

Arda Ayten, “hayatım boyunca üniversitede okuyacağım” dedi ama hiçbir gazeteye manşet olmadı! Milli Piyango kültürüyle yetişmiş bir medyamız var çünkü bizim. Nimet Abla Büfesi önündeki kuyruğa girmiş vatandaşa, “50 milyon lirayı kazanırsanız ne yapacaksınız” diye sormaktan başka bir şey bilmeyen muhabir yetiştiriyoruz!

 

Arda Ayten, İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere bildiği için en milliyetçimiz oldu.  1 milyon lira kazandığı için kahraman yaptık onu. Bazılarımız da Arda Ayten’in kazandığı o 1 milyon liranın tamamını alıp alamayacağına kafa yormakla kalmadı, ne kadar lira alabileceğini de hesap etti.

 

Bu sığ düşünmenin bizi nereye getirdiği ortada. Arda Ayten’in sahip olduğu onlarca yeteneği görmeyip de sadece kazandığı bir milyon lirayı gördüğümüz için cehalet sınırını bir türlü geçemiyoruz! Dolayısıyla, kulağımızla duyuyor ve siyasetçilerin sloganlarıyla kendimize yön çizmeye çalışıyoruz!

BizGençler