Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Arada bir fıkra anlatalım ki, stresten kurtulalım

Koronavirüs… Koronavirüs… Koronavirüs!... O yetmezmiş gibi “karantina” ya da “ev hapsi!” Hemen herkes gerildi. Belki biraz rahatlamaya vesile olur düşüncesiyle bir fıkra (belki de yaşanmış bir olay) seçtim ve koydum. Azıcık tebessüm etmenizi neden olursa sevinirim.

Kaynanasını zehirleyen taze gelin!

Günün birinde genç ve güzel bir kız, sevdiği erkekle evlenir. Çok mutlu bir hayatı vardır ama birlikte yaşadığı kaynanası ile bir türlü anlaşamaz ve mutluluğunu kaybedeceği korkusuna kapılır.

Kocası da annesi ve karısı arasında kalmaktan sıkılmış, mutsuz olmuştur. Genç kız, bu böyle gitmez, bir şeyler yapmak gerek diye düşünür, eski bir tanıdığı olan baharatçıya gider ve derdini ona anlatır. Yaşlı adam baharatlardan bir karışım hazırlar, kaynanasını zehirlediği belli olmasın diye şöyle de bir formül verir:

“Bu karışımı 3 ay boyunca her gün kaynanan için yaptığın yemeklerin içine az bir miktar koyacaksın. Kimsenin şüphelenmemesi için ona çok iyi davranmalı, onun en sevdiği, güzel yemekleri yapmalısın.”

 Sevinç içinde eve dönen genç kız yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün kaynanasının sevdiği en güzel yemekleri yapar. Kaynanasının yemeğine az miktarda zehri damlatır. Kimse şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranır. Bir süre sonra kaynanası da çok değişir ve ona kendi kızı gibi davranmaya başlar. Evde artık herkes mutludur. Genç kız suçluluk duymaya başlar. Pişman bir vaziyette baharatçı dükkânının yolunu tutar ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehrin etkisini yok edecek panzehir için yalvarır.

Kaynanasının ölmesini artık istememektedir. Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran genç kıza bakar, gülmeye başlar ve der ki:

“Merak etme sana verdiğim karışım çeşitli vitaminler içeriyordu. Olsa olsa kaynananı sadece daha da güçlendirdin. Gerçek zehir ise senin ile kaynanan arasındaydı. Sen ona iyi davrandıkça o da değişti ve aranızdaki zehir yerini sevgiye bıraktı, böylece siz gelin kayna değil, gerçek bir ana kız oldunuz.”

Eski bir Çin atasözü; “Sevilen insan sevgisini insanlara veren insandır” diyor. Bu sözü yorumlayanlar; şöyle diyor: “Hayat akarken, kendi içimizdeki zehirlerin panzehri birbirimize daha çok sevgiyle ve iyilikle yaklaşmaktır. Sevgi de, iyilik de karşılığını mutlulukla bulacaktır.”

 

ÖNEMLİ NOT: Bildiğiniz fıkraları paylaşırsanız sevinirim. 


25-03-2020

BizGençler