Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Binali Yıldırım çok şey söyledi ama somut gerekçe yok!

Cumhur ittifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, medyanın karşısına geçti ve bir saattir konuşuyor. Seçimde usulsüzlük olduğuna vurgu yaptı ve usulsüzlüklerin bir kısmının sayım esnasında bir kısmının da seçim gününden çok önce planlandığını öne sürdü.

En sonunda da sayım sonunda Ekrem İmamoğlu lehine ortaya çıkan 23 bin oyun, 13 bine inmiş olmasını gerekçe gösterdi ve “Bu durum, seçimlerin yenilenmesini gerektirir” dedi.

Bu tür gerekçeler YSK tarafından dikkate alındı, “kaydırma” ve “geçersiz oyların sayımı” için yapılan itirazları değerlendirip yeniden sayım yaptı veya geçersiz oyları saydı. 23 bin oy farkından 13 bin farka bu şeklide gelindi.  

O itirazların hepsi cevabını aldı yani.

Seçimin yenilenmesi için YSK, “olağanüstü usulsüzlük” yapılığı hususunda daha “somut belge” istiyor. Yasanın emri böyle… Binali Yıldırım ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler,  yaptıkları açıklamada “somut belge” olarak değerlendirilecek bir gerekçe sunamadılar.

Eğer, “olağanüstü İtiraz” esnasında YSK’ya “somut belge” sunamazlarsa, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi söz konusu olamaz. Basın toplantısındaki ifade edilen “oyların iç edilmesi”, “seçmenin kaydırılması” iddiaları yeterli gerekçe olmayacaktır.

 

BizGençler