Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Mersin, muhteşem bir festivale hazırlanıyor

Mersin bir narenciye kentidir. Türkiye’nin yetiştirdiği limonun yüzde 75’i bu yörenin ürünüdür mesela. Mersin, 4 milyon ton narenciye üretiyor ve bunun yüzde 40’ını ihraç ediyor.

Tüketici, yediği ürünün hangi bölge ya da şehirde yetiştiğinden ziyade fiyatına ve lezzetine bakar. Hâlbuki Mersin, mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Tarih ve kültür şehridir her şeyden önce. Her karış toprağı tarihi eserlerle süslüdür. Danyal Peygamberin kabri ve “7 Uyurlar” olarak bilinen Eshâb-ı Kehf, Tarsus’tadır. Hristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynayan St. Paul adına inşa edilen kilise ve kuyu hakeza; o da Tarsus’tadır.

Mersin’in 323 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi; tarihi liman, (Kız Kalesi başta olmak üzere) kale ve ören yerleriyle bezelidir. Mersin, yazlıkçı kentidir ayrıca. Ankaralı, Konyalı, Karamanlı, Kayserili, Gaziantepli, Malatyalı, Kahramanmaraşlı, Sivaslı, Yozgatlı ailelerin sıra sıra yazlık evleri vardır o emsalsiz güzellikteki sahillerde. Taşucu – Gazipaşa arasında kalan Orta Akdeniz Bölgesi, yolları dar ve virajlı olduğu için bakir kalmıştı. Şimdi yollar genişledi ve tünellerle kısaltıldı. Orta Akdeniz’de yer alan 4-5 koy turizm yatırımcılarının gözdesi oldu.

Mersin’in gastronomi kültüründe de çok iddialıdır. “Akdeniz mutfağı” yörenin hâkim mutfağıdır bir kere. Zeytinyağlı yemekleri, balığı, kebabı fazlasıyla lezzetlidir. Sebzesi meyvesi boldur.  

Eğer, bir ürünün hangi yöreye ait olduğunu hatırlatmak istiyorsanız, o ürünün hikâyesini yazmanız lazımdır. Mersin işte bunu yapıyor!

Hemen her sene düzenlediği “Narenciye Festivali” ile yazıyor o hikâyeyi. Bu sene kasım ayında yedincisini yapacağı Narenciye Festivali’nin hazırlıkları daha şimdiden başladı. Tek kelimeyle muhteşem bir festivaldir bu. Dünyanın dört bir bucağından gelen folklor ekipleri, ülkelerine ait oyunları oynuyor, gösterileri sunuyorlar. Bilim adamları bilgilerini paylaşıyorlar. Sanatçılar, sanat aşığı Mersinlileri sanata doyuruyorlar. Dünya Mersin’de buluşup kaynaşıyor desem abartmış olmam.

Narenciye Festivali’ni Mersin Ticaret Borsası (MTB) organize ediyor. MTB Başkanı Abdullah Özdemir’in şimdiden kolları sıvadığını ve ziyaretçilere yeni sürprizler sunabilmek için projeler ürettiğini öğrenmiş bulunuyorum. Çiçeği burnundaki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de festivale tam destek verdiği gelen haberler arasında.

Şehrimizin adını duyurmayı kendilerine misyon addeden, bu muhteşem hikayenin yazılmasına katkı veren Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Şeçer’e, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

 

BizGençler