Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Neden milli strateji üretilmiyor?

İktidarlar halka hizmet ederler. Bu hizmetleri kendi inisiyatifleriyle yaparlar. Proje üretirler ve uygularlar. Bazen ülkenin güvenliğini, geleceğini ilgilendiren konularla karşılaşırlar; o vakit de, referandum yapıp halkın onayını alırlar. Ya da halkın temsil edildiği TBMM’de müzakere edip ortak bir yol haritası çizerler.

Türkiye’nin karşısına son 17 senede birçok milli mesele çıktı. Ak Parti İktidarı “AB’ye girdi, girmek üzere” denildiği bir dönemde aniden bir dönüş yaşandı. Türkiye, müzakere dosyalarını rafa kaldırdı ve ABD ile Ortadoğu’da at koşturmaya başladı. Erdoğan’ın “Ben BOP’un eş başkanıyım” dediği dönem bu dönemdir. BOP Eş Başkanlığının Meclis’te görüşülüp milli bir karara bağlanması gerekmez miydi?

Ak Parti İktidarı, “teröre çare olsun” diye “Çözüm Süreci” başlattı. O süreç de milli bir meseleydi. O süreç de Meclis’te müzakere edilse, doğru olmaz mıydı? Erdoğan ne Meclis’e getirdi meseleyi, ne de halka sordu. Kendi atadığı “Akil insanlar” ile çözüm üretmeye çalıştı. Fiyaskoyla sonuçlandı tabii!

Hakeza Suriye. Erdoğan’ın “Kardeşim Esad” dediği Suriye Devlet Başkanı, bir anda düşman oldu ve Türkiye ile Suriye’nin arası açıldı. Dış politikada “sıfır sorun” diyen Erdoğan, uyguladığı “açık kapı” politikasıyla Suriyeli muhacirleri Türkiye’ye kabul etti. Ne vize soruldu, ne pasaport! Nasıl olsa Şam’a gidecek ve Emevi Camiinde kılınan cuma namazından sonra şehrin kontrolünü ele alacaktı. Türkiye’ye gelen Suriyeliler de yanında olacak ve ülkelerini Esad yönetiminden kurtardığı için Erdoğan’ı omuzlarında taşıyacaklardı. O da olmadı? Mısır da olmadı! Libya da olmadı!

20 senedir dünyada hızlı bir değişim yaşanıyor. Bu değişimin ana merkezi Ortadoğu’dur. Türkiye’de bu merkeze dâhildir. Fırsat ayağına geldi yani. De… Hiçbirisini değerlendiremedi!

Türkiye’nin son birkaç senedir ABD ile ittifakı sallantıda! NATO üyeliği riske girdi! Rusya müttefik oldu çünkü. Rusya’dan S-400 füzesi alındı. SU-57 savaş uçağı siparişi verildi verilmek üzerde. Yangın uçakları görüşme safhasında! Bu süreçlerin Meclis’te görüşülmesi gerekmez miydi?

Doğu Akdeniz, İDLİB, Güvenli Bölge meseleleri de milli meseledir. Bu meselelerin Ak Parti’nin stratejisi (daha doğrusu yanlış stratejisi)  ile çözülmesi imkânsızdır. Milli bir yol haritasına ihtiyaç vardır. Sadece siyasilerle değil, STK ve üniversitelerin de dâhil olduğu bir yol haritası lazım. Kısır çekişmeler Türkiye’ye her zaman zarar vermiştir. Şimdi ise bu zarar çok daha büyüktür!..

 


11-09-2019

BizGençler