Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ona “Deli Başkan” diyorlar!

MHP’nin 50. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları münasebetiyle Adana’daydım. Görkemli bir kutlama töreni gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir bucağından gelenler olduğu gibi Avrupa’dan da çok sayıda teşkilat başkanı katıldı kutlama törenine.

"1969'dan Günümüze MHP" sergisini muhteşemdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de gezdiği sergide MHP'nin 50 yıllık siyasi hayatındaki seçim afişleri, fotoğraflar ve objelerin sergilendi.

Malum önümüzdeki ay seçim var. Bu seçim her ne kadar mahalli seçim ise de genel seçimlerden de önemli hale geldi.

Devlet Bahçeli’nin aylar önce “Muhalefet, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açmak için pusuda bekliyor” diye işaret ettiği konu var çünkü Türkiye’nin gündeminde. Cumhur İttifakı bir kısım büyükşehir belediyesini kaybettiği takdirde Türkiye’de “Parlamenter Sisteme dönelim” rüzgârı esmeye başlayacak ve erken seçime gitmenin yolu aranacaktır.

Adana seçim havasına girmiş. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı adayları yarışıyor. Cumhur İttifakı mevcut MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile giriyor seçime. Millet İttifakı’nın adayı ise CHP Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar. HDP, Adana’da aday göstermeyeceğini açıkladı.

MHP Adayı Hüseyin Sözlü, “Benim adım Adana” sloganını kullanıyor. Zeydan Karalar ise “Adana gibi Başkan.”

Hüseyin Sözlü, Adana’da başarılı bir dönem geçirdi. Adana’nın 15 ilçesini kucakladı ve Toroslardan Akdeniz kıyılarına kadar geniş alanda aynı uygulamayı sürdürme sözü veriyor.

Hüseyin Sözlü geride kalan 5 yıllık hizmet sürecinde sadece MHP adayı olmasına ve birçok imkânlardan yararlanmamasına rağmen önemli projelere imza attığına dikkat çekerek; “Şimdi Cumhur İttifakı’nın adayıyım” dedi ve daha büyük projeleri hayata geçireceğini bildirdi.

Sözlü, yaptığımız sohbette Adana’nın en önemli sorunlarından birinin de köyden kente göç olduğuna işaret ederek; “Önümüzdeki dönemde tersine göçü gerçekleştirecek ve köylülerimizi köylerinde konfor içinde yaşamlarını sağlayacağız” dedi.

Adana’nın 3. Sayfa haberleriyle değil, kültürsanat ve eğitim alanlarında yaptığı reformlarla, sanayi ve teknolojide gösterdiği performans ile anılacağını hatırlatan Sözlü, “Adana festivallerin, fuarların, uluslararası spor gösterilerinin merkezi olacağını” ifade etti.

Adana halkı Hüseyin Sözlü’yü delikanlılığı daha doğrusu deliliği ile tanıyor ve seviyor. Dobra konuşan bir siyasetçi çünkü. Toplumun içinde yaşaması ve şehir halkıyla düzenli olarak iletişim içinde bulunması O’nu karizmatik bir siyasetçi yapmış.

Hüseyin Sözlü’ye “Seçilme şansını” sordum. Güldü ve “O konuyu konuşmuyoruz bile” dedi. Başarıyı garanti görüyor yani.

 

 

BizGençler