Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Otistik çocuklara özel ilgi gösterin, lütfen

Türkiye iki gündür, çok önemli bir konuyu tartışıyor güya ama buna tartışma değil de “savaş” dense, daha uygun olur! Hakaret, aşağılama ve önyargılı suçlamalarla dolu linç hareketi başlatıldı adeta!..

 

Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda veliler, okulda eğitim gören otizmli öğrencilere ait sınıfların kapatılmasını talep etmişler. Bu talepleri yerine getirilmeyince, veliler çareyi otizmli çocukları yuhalamada bulmuşlar! Okul müdürünün de bu eylemi desteklediği iddia edilince tepkiler büyüdü ve skandala dönüştü!

 

Eğitim gören öğrencileri yuhalamak da ne oluyor? Bu öğrenciler “otistik” sadece! Otizm, bulaşıcı bir hastalık olmadığı gibi bir eksiklik de değil…

 

Aksaray’da ortaya çıkan olay duyulur duyulmaz, her kafadan bir ses çıkmaya başladı! Sosyal medya çalkalandı… Veliler öfkeli, otistik çocuk sahibi aileler üzgün. Aileler birbirlerine saldırıyorlar! Bununla kalsa yine iyi… Çarşı karıştı; bilen de bilmeyen de konuşmaya başladı!.. Otizmli çocuklar ve onların aileleri mağdur, onlara tepki gösterenler ise “hain” ya da “düşman” ilan edildi. Her iki taraf da duygusal davranıyor ve karşısındakine hakaret edip gaz atmaktan başka bir şey yapmıyor!

 

Televizyon kanalında siyasi yorum yapanları göre göre halkın tepki verme şekli değişti çünkü. Birini “düşman” ilan edip ona saldırmayı marifet sanıyor!

 

Bu olayın fırsata çevrilmesi mümkün hâlbuki… Konu, hassas bir konu… Empati yapmadan sonuç alınmaz.  

Otizmde dış dünya ile etkileşim ihtiyaçlar düzeyinde oluyor ve davranışlar katı kalıplarla sınırlı kalıyor. Otistik çocuklarda değişik düzeylerde öğrenme güçlüğü ve zekâ geriliği görülebiliyor. Dolayısıyla ailelerin otizmi kabullenmesi oldukça zor oluyor! En çok boşanma olayına, otizmli çocuk sahibi eşler arasında rastlanıyor!

 

Ailesinin dahi kabullenmekte zorlandığı bir konuda diğer ailelerin hiç tepki vermemesini nasıl isteyebiliriz ki?  Meselenin normal bir mesele haline dönüşmesi için toplumun bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekiyor. Çocuklara ve ailelere bir arada yaşamanın ne kadar faydalı olduğunun öğretilmesi lazım.  

 

Son araştırmalar gösterdi ki, her 68 çocuktan birinde otizme rastlanıyor ve her geçen gün bu oran yükseliyor!..  Bu da otizmin önümüzdeki senelerde daha da fazla gündemde olacağı anlamına geliyor.

 

Hiç olmazsa bu konuda “bağcıyı dövmeyi” bir kenara bakalım ve “üzüm yemenin” yolunu araştıralım.

BizGençler