Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye eski Demir Perde ülkeleri durumuna düşmesin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dost” dediği liderler arasında bir kendisi var, bir de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Hadi buna Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Rusya Lideri Vladimir Putin’i ve Azerbaycan İlham Aliyev’i de ilave edelim. Haaa, bir de Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro var tabii. Başka? Başka yok! Koskoca Türkiye yapayalnız!..

 

Dünyada yer alan 200 ülke arasında Türkiye’ye dost üç, bilemedin dört ülke var; gerisi düşman!..

Almanya neden Türkiye’ye düşman olsun ki? Şu anda Türkiye’de Alman sermaye ortaklı 7 bin 300 civarında şirket faaliyet gösteriyor. Alman şirketlerinin yatırım hacmi ise yaklaşık 15 milyar doları buluyor. Bu şirketler 60 binden fazla Türk istihdam ediyor. Almanya – Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler bununla da sınırlı değil. Dış ticaret mesela… Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke sıralamasında Almanya 16 milyar dolarla birinci sırada yer alıyor. İthalatta da öyle; Türkiye Almanya’dan 20 milyar dolar ithalat yapıyor. Almanya ayrıca her sene Türkiye’ye 5 – 6 milyon turist gönderiyor.  

Türkiye ile bu kadar entegre olmuş olan Almanya neden Türkiye’ye düşman olsun ki? Almanya’nın sıkça tekrarladığı bir şey var; “Hukuk reformu yapın” diyor ve “daha fazla demokrasi” istiyor. “Vay sen misin bize akıl veren?” Erdoğan hemen “Eyyy Merkel” diye başlıyor saydırmaya ve Merkel’i Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmekle suçluyor. Almanya’nın “Türk düşmanı” olduğunu ileri sürüyor!..

Diğer ülkelerle de durum üç aşağı beş yukarı böyle. Hep düşman! Hep düşman!..

Türkiye bu kafayla giderse, eski “Demir Perde” ülkeleri gibi içe kapanıp kalacaktır. Onlar da tüm dünyayı kendilerinin düşmanı olduğunu ileri sürmüş ve ellerinde avuçlarında ne varsa hepsini savunma sanayiine yatırmışlardı. Ne oldu?

 

BizGençler