Yazarlar

Prof. Dr. İbrahim Ünal Sert

Prof. Dr. İbrahim Ünal Sert

Almanya, "gizli doğum"u neden kabul etti?

Bugün sizlerle insanlığın sosyal yaralarından olan ve dini, siyasi, sosyal, çevresel, töresel baskıların yoğun etkilediği bir konunun Almanya’da nasıl çözüldüğünü güncel bilgiler ışığında çeviri olarak hiç yorum ve katkı yapmadan paylaşacağım.

Berlin - beş yıl önce gizli doğum kanununu kabul etti ve 570 çocuk ülke çapında dünyaya bu şekilde geldi. 

Bakanlık, resmen kayıtları tutma görevi ile görevlendirildi. Mayıs 2014 yılında yürürlüğe giren bu kanunla; hamile kadın ‘anonim doğum yapmak istiyorum’ talebinde bulunduğu takdirde, kendisine tıbbi yardım veriliyor ve çocuğunu dünyaya getirmesine yardımcı olunuyor.

Bu yılın nisan ayına kadar gizli doğum konusunda 2 bin 200'den fazla danışma oturumu yapıldı. Danışan kadınların yaklaşık dörtte biri çocukla birlikte yaşamayı seçti, beşte birinden fazlası gizli doğum yaptığı (% 13.7'si) çocuğu düzenli evlat edinmek için serbest bıraktı.

Kadınların neredeyse yüzde 12'si gebeliğinin sonlandırılmasına karar verdi. Tavsiyelere rağmen, kadınların yüzde 4,5'i isimsiz çocuk bağışını seçti. Federal Aile Bakanı Franziska Giffey (SPD) yasal düzenlemeyle olumlu bir denge kurulduğunu bildirdi. 

Gizli doğum teklifi, hamileliği ve doğum sırrını korumak isteyen kadınlara yöneliktir. Bu uygulama umutsuz kadınların evde gizli doğum yapmalarını, tıbbi destek görmeden, hatta yeni doğan bebeği gizlemelerini veya öldürmelerini engellemektir. Kadınların verileri gizli tutulsa bile, 16 yaşlarındaki çocukların, annelerinin kimliğini bilme hakkına sahiptir. © afp / aerzteblatt.de

Prof. Dr. İ. Ünal Sert

 

arzt33@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 


24-06-2019

BizGençler